Szymon Nehring. Wokół Festiwalu Józefa Elsnera

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 13:06
Gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie utalentowany pianista - jedyny Polak, który otrzymał pierwszą nagrodę podczas jednego z najważniejszych wydarzeń pianistycznych - na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Artura Rubinstein w Tel Awiwie.
Szymon Nehring
Szymon NehringFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Ogromny rozgłos przyniósł mu Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie, którego został laureatem w 2015 roku. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu. Koncertuje na całym świecie, jednak znalazł dla nas czas i o godz. 8.30 naszym gościem będzie Szymon Nehring. Pianista wystąpi w ramach festiwalu "Wokół Józefa Elsnera". 7 września zagra na koncercie w pięknej scenerii Pałacu na Wodzie. Usłyszymy w jego wykonaniu dzieła z wczesnej twórczości Chopina. A na spotkanie zapraszamy na godz. 8.30 (transmisja wideo).

Po godz. 9.30 gościem Poranka Dwójki będzie dyrektor Narodowego Forum Muzyki - Andrzej Kosendiak, z którym zaprosimy Państwa na rozpoczynający się 6. września Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W tym roku - jak piszą organizatorzy -  tegoroczna Wratislavia Cantans zwraca się w stronę Południa: przygląda się nieustannie napływającym stamtąd inspiracjom, obserwuje przenikanie się tradycji, poszukuje w tym regionie źródeł naszej współczesnej kultury. Podczas festiwalu zobaczymy, jak wiele różnych rytów religijnych powstałych w obrębie chrześcijaństwa swój początek miało na południu.

W audycji przeniesiemy się też do Krzemieńca na Ukrainę na  międzynarodową konferencję naukową - Dialog Dwóch Kultur. Nasz korespondent opowie o programie  czterodniowej konferencji poświęconej relacjom polsko-ukraińskim na niwie kultury i sztuki oraz wspólnego dziedzictwa kulturowego.

W programie również:

  • prezentacja premier nowego sezonu Teatru Telewizji Polskiej z udziałem twórców spektakli;
  • sztuka rodem ze Złotego Wieku dramatu - "Zielony Gil" w Lubuskim Teatrze - klasyczny, dobrze skrojony tytuł z muzycznymi akcentami w mistrzowskim tłumaczeniu i adaptacji Juliana Tuwima;
  • Festiwal "Muzyka w Opactwie" w Wąchocku.

Nie zabraknie również konkursów "Płyta tygodnia" i "Pocztówka z wakacji".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (5.09) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Paweł Siwek.

am

Zobacz więcej na temat: Szymon Nehring muzyka klasyczna

Czytaj także

Avner Biron: mówimy z Nehringiem tym samym muzycznym językiem

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 13:29
- Gra Szymona jest pełna wolności i wyobraźni, które słychać w każdej nucie. W lot odczytuje intencje i reaguje na wszelkie zmiany w interpretacji – mówił w Dwójce o polskim pianiście dyrygent Israel Camerata Orchestra Jerusalem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szymon Nehring: zapomnijcie, że to jest konkurs

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:13
- Trzeba grać dla publiczności, która jest w sali, ostatecznie chodzi o to, żeby mieć przyjemność z dzielenia się muzyką - radził uczestnikom Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych Szymon Nehring.
rozwiń zwiń