Marek Wroniszewski w 25. rocznicę śmierci Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 16:48
Gościem audycji "Poranek Dwójki" będzie ceniony polski dyrygent, uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. G. Fitelberga w Katowicach, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. 
Marek Wroniszewski
Marek WroniszewskiFoto: PR2

polona_Lutosławski_1200.jpg
Witold Lutosławski w Polskim Radiu

Marek Wroniszewski związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry, poprowadzi wyjątkowy koncert przygotowany z okazji 25. rocznicy śmierci słynnego polskiego kompozytora XX wieku.

Jak czytamy na stronie Orkiestry - Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pragnie oddać kompozytorowi hołd koncertem, podczas którego zabrzmią dwa dzieła z różnych okresów – przystępna Mała suita z początku lat 50., gdy kompozytor z powodzeniem starał się zachować twórczą autonomię wobec oczekiwań komunistycznych władz, tworząc muzykę nierzadko "na motywach ludowych", ale z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego, a także późny Koncert fortepianowy łączący wszystkie zdobycze perfekcyjnej techniki Lutosławskiego z głęboką, bardzo komunikatywną ekspresją.

Warto podkreślić, że solistą koncertu będzie pianista o wielkiej międzynarodowej renomie, Paweł Kowalski, będący pierwszym (po Krystianie Zimermanie) wykonawcą tego utworu, który zaprezentował w 1989 w Warszawie, pod dyrekcją kompozytora, a później z powodzeniem grał dzieło na scenach w kraju i za granicą. Spotkanie w "Poranku Dwójki" o godzinie 8.30 (transmisja wideo).


Ponadto w audycji:

  • Jak Brytyjczycy świętują Rok Rembrandta? Relacja naszego korespondenta z Londynu
  • Jak Uczelnia Artystyczna w Poznaniu świętuję swoje 100 lecie? Relacja ze stolicy Wielkopolski
  • W cyklu Książka i kawa - zapytamy Gdzie leży granica pomiędzy inspiracją a złodziejstwem? Do kogo należy opowieść? Odpowiedzi poszukamy w powieści Johna Boyne'a "Drabina do nieba"

Pojawi się również konkurs z nagrodami "Do trzech razy sztuka".

***

Na audycję "Poranek Dwójki" w czwartek (10.10) w godz. 7.00-10.00 zaprasza Jakub Kukla.

am/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Wroniszewski: "Uwertura" Grażyny Bacewicz to utwór bardzo motoryczny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 10:03
- Dla mnie akurat najważniejszy w "Uwerturze" na orkiestrę symfoniczną jest odpowiedni dobór tempa. Żeby z jednej strony nie przesadzić z szybkością, a z drugiej - nie zrobić tego za wolno, ponieważ wtedy utwór ten staje się troszkę ciężki. Myślę, że to jest właśnie klucz - mówił w Dwójce dyrygent i wicedyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka i młodość Witolda Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 18:12
W audycji "O wszystkim z kulturą" wysłuchaliśmy archiwalnych nagrań z udziałem jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ostatnia symfonia Lutosławskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 20:05
W audycji "Nowa Polska" rozmawialiśmy o dziele, będącym najczęściej wykonywaną symfonią polskiego kompozytora i dyrygenta.
rozwiń zwiń