Krępujący dar czy kawał historii? Spektakl teatralny o Pałacu Kultury i Nauki

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 10:00
- Do tej pory robiłam spektakle historyczne dotyczące osoby. Pierwszy raz taką osobą jest budynek. Pytanie zatem, jak nazwać biografię budynku, czym ona jest? - opowiadała Agata Biziuk o pracy nad spektaklem "PeKiN".
Audio
  • Agata Biziuk o pracy nad spektaklem "PeKiN" (Poranek Dwójka)

- Staramy się w naszym spektaklu nie definiować rzeczywistości, nie wypowiadać słów za sam Pałac. Ale stawiając go na kozetce, można dojść do wniosku, że ma bardzo duże problemy tożsamościowe. Jest bardzo zagubioną osobą - mówiła Agata Biziuk o swoim spojrzeniu na uosobionego bohatera spektaklu "PeKiN" w Teatrze Żydowskim w Warszawie. 

Jak podkreślała, słynny budynek to z jednej strony "krępujący dar", "niezręczny prezent", "śmietnik architektoniczny", ale i "kawał historii, której się nie da wykreślić".

W rozmowie również o formie patchworkowej, którą wykorzystali twórcy spektaklu "PeKiN", o samej historii Pałacu Kultury i Nauki ("polscy architekci wybrali tę wysokość") czy o "historii przemian" związanej z tym miejscem w centrum stolicy. - Tu zawsze coś jest pod czymś. Pod Pałacem: te 177 kamienic, które zostały zburzone, dom Korczaka - przypominała Agata Biziuk.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość:  Agata Biziuk (reżyserka spektaklu "PeKiN" i autorka sztuki)

Data emisji: 26.11.2019

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Domki dla lalek? Najpiękniejsze są w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2016 18:00
W "Pop-południu" wybraliśmy się do Muzeum Domków dla Lalek, które od 1 czerwca działa w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To jedyna tego typu instytucja w Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sala Kongresowa. Czy wrócą czasy chwały?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2019 12:00
Przez niemal 60 lat była ważnym miejscem na mapie Warszawy i Polski. Jesienią 2014 roku rozpoczął się długo oczekiwany remont. Choć minęły ponad 4 lata, końca prac wciąż nie widać. Co dalej?
rozwiń zwiń