Johannes Geworkian Hellman: ludzie pokochaliby folk, gdyby go poznali

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2020 10:00
W sobotnim "Poranku Dwójki" żeby nie tracić kontaktu z muzykami odwiedzamy ich w domach za pomocą internetu. Zaprezentowaliśmy wywiad ze szwedzkim artystą Johannesem Geworkianem Hellmanem, członkiem kilku skandynawskich składów neofolkowych, jednym z najlepszych w Europie muzyków grających na lirze korbowej.
Audio
  • Wywiad z Johannesem Geworkianem Hellmanem (Dwójka/Poranek Dwójki)
Johannes Geworkian Hellman solo, 2016.
Johannes Geworkian Hellman solo, 2016.Foto: Sona Hellman

Neofolk

- Muzyka którą gram to niszowy gatunek, ale rozwijający się. Zajmuję się muzyka z pogranicza ludowej i innych rodzajów – neofolkiem. Uwielbiam tradycyjny sposób grania i melodię, ale nie chcę się do niej ograniczać. Wolę pracować z własnymi kompozycjami, które tworzę sam albo z innymi wykonawcami. Dlatego mieszam te dwa rodzaje muzyki.  Na koncertach często podchodzą do mnie zaskoczeni ludzie mówiąc, że nie wiedzieli, że muzyka folkowa może tak brzmieć i że lira korbowa może mieć takie możliwości. Folk się rozwija, ale na pewno byłoby to łatwiejsze, gdyby znalazło się dla tego gatunku miejsce w środkach masowego przekazu - opowiadał lirnik. - W telewizji w soboty emitowane są popularne talk-show, zawsze występują w nich muzycy, świetni, ale grający ten sam rodzaj muzyki. Byłoby wspaniale, gdyby pojawili się tam też muzycy klasyczni czy folkowi. Myślę że warto pokazać to szerokiej publiczności, ludzie pokochaliby folk gdyby go poznali.

Lira korbowa - mało znany, piękny instrument

- Naukę muzyki zacząłem od klasycznych skrzypiec. Kocham muzykę barokową i dawną. Kiedy zainteresowałem się lirą korbową trudno mi było znaleźć nauczycieli, niewiele osób się tym zajmuje. Dlatego musiałem podjąć zdecydowane kroki i wyjechać za granicę do Francji żeby się uczyć. Tam lira korbową jest dużo częstsza niż w Szwecji. Lira wydaje wiele różnych dźwięków, jednocześnie jest instrumentem klawiszowym i strunowym, ale bliżej mu przy tym do skrzypiec. Do tego wygrywa burdon w czym przypomina dudy. Trudno jednoznacznie opisać ten instrument, przypomina połączenie skrzypiec z syntezatorem, do tego co człowiek, to inne brzmienie - tłumaczył Johannes Geworkian Hellman.

Czas pandemii

- Mam mieszane uczucia. Na pewno powinniśmy zachować pokorę, gdyż wielu muzyków przeżywa w tej chwili dramatyczne chwile. Ktoś powiedział, że to w czasie przerw rodzą się najlepsze pomysły, dlatego staram się być dla siebie wyrozumiały i  pozwalam sobie na spowolnienie.  Życie muzyka, o ile ma się szczęście, polega na podróżowaniu, koncertowaniu, pracy, jest to męczące, dlatego korzystam teraz z tego, co mi dane - dodał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Johannes Geworkian Hellman (lirnik)

Data emisji: 16.05.2020

Godzina emisji: 8.10

gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naucz się muzyki z Warszawsko-Lubelską Orkiestrą Dętą

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2019 12:15
Muzyki wyjątkowo energicznej, będącej kontynuacją tradycji gry do tańca wiejskich orkiestr dętych z Lubelszczyzny i Roztocza. Muzycy WLOD odwiedzili "Źródła", aby zaprosić m.in. na warsztaty na Osiedlu Przyjaźń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Groźna bogini Bhadrakali przychodzi nocą

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2020 18:59
Pod takim tytułem w Muzeum Azji i Pacyfiku Krzysztof Renik i Elżbieta Dziuk organizują spotkanie i projekcję filmów dotyczących Indii, a konkretnie rytualnych widowisk ku czci okrutnej bogini.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debashish Bhattacharya: jestem niewolnikiem muzyki

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2020 15:59
- Trzy lata temu poznałem Karola Czajkowskiego i tych dwóch wspaniałych, profesjonalnych muzyków, Huberta i Wojtka, a do dyspozycji miałem kilka swoich kompozycji i nieprzebrane muzeum muzycznych i rytmicznych doświadczeń z całego mojego życia. Tym chciałem się podzielić. Weszliśmy do studia i nagraliśmy "Joy!Guru" - mówił indyjski wirtuoz o początki jego polskiego projektu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie vs. zaraza. Podziel się doświadczeniem i weź udział w badaniach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 15:37
- 100 lat temu nasz założyciel Seweryn Udziela wysyłał kwestionariusze do mieszkanek i mieszkańców Polski z prośbą o opowiedzenie o swoim życiu. Dziś podejmujemy ten sam gest - mówią przedstawiciele Muzeum Etnograficznego w Krakowie, zapraszając do udziału w ankiecie dotyczącej koronawirusa. 
rozwiń zwiń