"Kultura w sieci". Wsparcie działalności artystycznej online

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 15:53
- Mamy sporo do zaoferowania, jako polskie instytucje kultury, polscy twórcy. A jako odbiorcy mamy szeroki repertuar możliwości skorzystania z uczestnictwa w kulturze - podkreślił w "Poranku Dwójki" dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski, z którym rozmawialiśmy o wynikach naboru do programu dotacyjnego "Kultura w sieci". 
Audio
  • Rozmowa o programie "Kultura w sieci" (Poranek Dwójki)
Kultura w sieci
Kultura w sieciFoto: Mat. promocyjne

Z przesłanych niemal 6 tysięcy wniosków wyłoniono blisko 1200 beneficjentów, którzy zrealizują projekty na łączną sumę 60 milionów złotych. - Jeszcze nigdy w historii Narodowego Centrum Kultury nie było programu o takiej sile oddziaływania i o takich kwotach - mówił dyrektor NCK. - W czasie kilku tygodni udało się przygotować cały program, zaprojektować, wyłonić zwycięzców i teraz pracujemy nad przygotowaniem odpowiednich dokumentów, podpisywaniem umów, żeby jak najszybciej móc wypłacać środki - zapewniał rozmówca. - Większość projektów była na bardzo wysokim poziomie. To jest rywalizacja między lepszym a najlepszym - ocenił.


shutterstock Wrocław stare miasto 1200.jpg
Samorządy "W trosce o ludzi kultury"

1182 projekty zdobyły środki i będą zrealizowane. To niespełna 20 procent złożonych wniosków w programie zapowiadanym jako pomocowy i solidarnościowy w wyjątkowej sytuacji. - Jeśli odejmiemy wnioski z błędami formalnymi, co piąty projekt otrzyma dofinansowanie - mówił prof. Rafał Wiśniewski. - Zawsze jest niedosyt. To nie jest jedyne rozwiązanie w ramach wsparcia instytucji. Tydzień temu ogłosiliśmy wyniki "Kultura Interwencje", tam ponad 270 podmiotów otrzymało finansowanie. Trzy tygodnie temu "Infrastruktura Domów Kultury", kilka tygodni temu "EtnoPolska" - wymieniał. - W krótkim czasie przeznaczyliśmy grubo ponad 100 mln na wsparcie instytucji kultury w Polsce. 

Projekty, które zdobyły środki, skoncentrowane są na kulturze popularnej, ta zaś ma się relatywnie dobrze w porównaniu z artystami, którzy nie mają obecnie szans zarabiać, np. dzięki wysokim tantiemom. - Kto powinien dostać, a kto nie? - pytał dyrektor NCK. - Wszyscy powinni dostać. To jest nieustanny ból głowy jak można dodatkowe środki znaleźć - i dodał - przekroczyliśmy 1 procent (PKB) na kulturę.

W rozmowie także o innych programach dotacyjnych dla kultury.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 19.05.2020

Godzina emisji: 9.30

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zachęta. Nie możesz tam iść, ale możesz tam wejść online

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 13:46
- Przez wiele lat naszym hasłem było "Otwarta Zachęta", co oznaczało nie tylko otwarte drzwi Zachęty, ale także otwarty dostęp do wszelkich materiałów, edukacyjnych, artystycznych - przypomina Hanna Wróblewska, dyrektor galerii. - Część z tych materiałów wykorzystujemy też w programie Zachęta Online. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata dwudzieste... lata trzydzieste... Odrestaurowane perełki przedwojennego kina w Ninatece

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 10:55
"Ada to nie wypada", "Dwie Joasie", "Dziewczyna szuka miłości" – te i kilkanaście innych przebojów przedwojennego polskiego kina możemy od kilku dni oglądać na platformie Ninateka.pl w ramach cyklu "Filmy, które kochamy". Wszystkie z nich są dostępne nieodpłatnie i w najlepszej cyfrowej jakości obrazu.
rozwiń zwiń