Auksodrone 2020. Jedna orkiestra, trzy dni, dziewięć koncertów

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 13:26
- Tradycyjnie podzieliliśmy program na trzy pasma, realizowane każdego dnia. To chyba jedyny festiwal w Polsce, gdzie orkiestra, w tym przypadku AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, w ciągu trzech dni gra dziewięć znakomitych koncertów - mówił w "Poranku Dwójki" Filip Berkowicz, kurator festiwalu Auksodrone 2020.
Plakat
PlakatFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
15:51 Poranek Dwójki 3.11.2020 berkowicz.mp3 Filip Berkowicz o programie tegorocznego festiwalu Auksodrone (Poranek Dwójki) 
Penderecki1200.jpg
"Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy". Wspominamy Krzysztofa Pendereckiego

Tegoroczna, trzecia odsłona wydarzenia startuje w piątek (6.11) w Tychach. - Auksodrone osadza się na znakomitej AUKSO Orkiestrze Kameralnej Miasta Tychy oraz na niezwykłym i niezawodnym Marku Mosiu. Jest to również festiwal bardzo eklektyczny, gdyż pokazuje w jaki sposób energia towarzysząca orkiestrze i projektom przez nią kreowanym próbuje szukać różnych ujść, zarówno w muzyce współczesnej, jazzie, jak i elektronice. Nie inaczej będzie w tym roku - zapowiadał Filip Berkowicz.

Cykl Penderecki 2.0, podczas którego zaprezentowane zostaną - poprzez nowe, eksperymentalne odczytanie - wybrane dzieła Mistrza. Dramat muzyczny Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha: Syrena. Melodramma aeterna – utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy, które śpiewając o morzu będą pytać o sens życia. Marcin Wasilewski Trio, Marek Napiórkowski, Adam Pierończyk i oczywiście - prowadzona przez Marka Mosia - AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - tak w skrócie zapowiada się program Auksodrone 2020.

Część koncertów będzie transmitowana na antenie Programu 2 Polskiego Radia, który jest współorganizatorem festiwalu. Pierwszy z nich już w najbliższy piątek - "Penderecki 2.0. Greenwood", podczas którego zabrzmią Chaconne (Polskie Requiem) i Sinfonietta nr 2 Krzysztofa Pendereckiego oraz inspirowane twórczością Maestro utwory Jonny'ego Greenwooda z filmów Musimy porozmawiać o Kevinie i Aż poleje się krew.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Filip Berkowicz (kurator festiwalu Auksodrone)

Data emisji: 3.11.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Marek Moś: "Auksodrone" to trzy niezwykłe, kompaktowe dni

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2019 13:18
- Festiwal "Auksodrone" to maraton, który może sprawiać wrażenie, że jest dla wszystkich męczący. Jednak muzyka, która pojawia się na koncertach jest tak różna, że dzięki niej dostajemy zastrzyk energii. Mam też własny sposób na regenerację sił. To opieka nad pięcioma kotami. No i uprawiam sport, czyli dyryguję - mówił w Dwójce wybitny skrzypek i dyrygent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dwójka na miejscu". Tychy, Mediateka i Festiwal Auksodrone

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:55
- Kiedy tworzyła się orkiestra Aukso, szukaliśmy swojego miejsca i znaleźliśmy punkt zaczepienia w Tychach. Nikt z członków orkiestry nie był mieszkańcem tego miasta. Dziś jest zupełnie inaczej. Tychy, to nietypowe miasto jak na Śląsk. Inne, nowe, w którym szczególnie młodym ludziom mieszka się bardzo dobrze – mówił Marek Moś, skrzypek, założyciel i dyrektor orkiestry Aukso, honorowy obywatel miasta Tychy.
rozwiń zwiń