Polskie Radio
Section05

Szczecin

NASZ WYWIAD "Osoby skrzywdzone znów poczuły się dotknięte". Kontrowersje ws. odwołania arcybiskupa z urzędu

- Zmowa milczenia i brak komunikacji utrudniają zmierzenie się z dramatem wykorzystania seksualnego - mówi ks. Piotr Studnicki, kierownik biura delegata Episkopatu Polski do spraw ochrony dzieci i młodzieży, w rozmowie z Przemysławem Goławskim. Kluczem w skutecznej walce z przestępstwem wykorzystania seksualnego jest właśnie jasna komunikacja i przejrzystość działań.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki społeczeństwo Przemysław Goławski POLSKA Wojciech Polak prymas Polski aktualności katolickie pedofilia przestępczość papież Franciszek

"Rzeczy przysposobione" - opowieść o rzeczach i miastach z poniemiecką historią

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu przenosi nas w czasie do pierwszych lat tuż po II wojnie światowej. Ruszamy do Szczecina i Wrocławia, gdzie puste, poniemieckie mieszkania zajęli nowi mieszkańcy. W nowych przestrzeniach odnaleźli pozostawione przedmioty, w nowych rodzinach używane do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kasia Dydo muzeum etnografia Wrocław wystawa historia Polski II wojna światowa

Terminal kontenerowy w Świnoujściu niezagrożony. Wiceminister Marchewka: wielka szansa dla regionu

Co z Chcemy zrealizować tę inwestycję, bo jest wielką szansą dla rozwoju naszego regionu - powiedział Arkadiusz Marchewka Radiu Szczecin. Wiceminister infrastruktury odniósł się w ten sposób do kwestii przyszłości terminala kontenerowego w Świnoujściu. Jak mówił polityk, ta inwestycja to wielka szansa dla gospodarki regionu i że będzie konsekwentnie działał, by projekt został zrealizowany.
Zobacz więcej na temat:  porty Bałtyk transport

Socrealizm w literaturze polskiej. "Bumelanci", stonki ziemniaczane i "pryszczaci"

Twórcy socrealistyczni musieli przestrzegać ściśle określonych zasad. Mieli przedstawiać rzeczywistość w sposób prosty i realistyczny, jednak zgodny z założeniami partii komunistycznej. W praktyce oznaczało to wysyp wierszy i powieści wychwalających robotników oraz przywódców ZSRR. W rolach antagonistów natomiast stawiano "bumelantów" - osoby duchowne, kapitalistów i inteligentów. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia PRL historia Polski PRL KSIĄŻKA literatura 1949 PZPR

Katastrofa promu Jan Heweliusz. Śmierć w lodowatych falach Bałtyku

14 stycznia 1993 roku u wybrzeży niemieckiej wyspy Rugia zatonął statek MF Jan Heweliusz. Ze znajdujących się na pokładzie 64 obywateli Polski, Austrii, Węgier, Szwecji, Czech i Norwegii zginęło 55 osób, w tym dwoje dzieci. Szesnastu ciał nigdy nie odnaleziono. To jedna z największych tragedii w dziejach polskiej żeglugi handlowej.
Zobacz więcej na temat:  Świnoujście Gdynia odszkodowanie katastrofa morska historia Polski HISTORIA Bałtyk Morze Bałtyckie