Dwójka w Szczecinie. Prof. Inga Iwasiów: ludzie żyją tu do przodu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 11:35
- W Szczecinie coraz więcej ludzi traktuje przeszłość jako przedmiot refleksji, ale nie jest tak głęboko w nią zanurzona, żeby ciągle ją rozpamiętywać - mówiła w audycji "Dwójka na miejscu" szczecinianka prof. Inga Iwasiów. 
Dwójka na miejscu w Szczecinie
Dwójka na miejscu w SzczecinieFoto: PR2

Posłuchaj
116:36 2020_08_29_15_00_00_PR2_Dwójka_na_miejscu.mp3 Prof. Inga Iwasiów o Szczecinie (Dwójka na miejscu)

 

W audycji "Dwójka na miejscu" nasi dziennikarze gościli w miejscu uznawanym za jedno z najpiękniejszych portowych miast w Polsce. Ich gościem była pisarka, krytyczka literacka, profesor literaturoznawstwa, przez lata szefowa redakcji dwumiesięcznika "Pogranicze", która zaangażowana jest w życie kulturalne i intelektualne Szczecina. Tu się urodziła i mieszka.

Sierpień '80 - serwis specjalny >>>>

W roku 1980 Inga Iwasiów była nastolatką. Obserwowała wydarzenia w stoczni i innych zakładach. - Szczecin to było miasto, w którym miało się kogoś pracującego w stoczni, nie dało się tego uniknąć - podkreśliła. - Oni strajkowali. Czuło się wtedy jak miasto jest związane z tymi zakładami - dodała.

Pierwszą powieścią naszej rozmówczyni było "Bambino" (nominowane do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych "Cogito" 2009). Tytułowe "Bambino" to autentyczny szczeciński bar mleczny, zaś tłem powieści są wielkie wydarzenia historyczne.


Bitwa Warszawska rekonstrukcja 1200 PAP.jpg
"Dwójka na miejscu" w Ossowie. W 100-lecie Bitwy Warszawskiej [relacja]

Mieszkańcy Szczecina, w większości zostali przesiedleni z Kresów Wschodnich. O nich opowiada prof. Inga Iwasiów w swojej powieści, choć jak przyznała, nie przypisuje swojej prozie funkcji mitologicznej czy zakorzeniającej w mieście. - Wiem, że żaden tekst, żaden jeden gest nie staje się aktem założycielskim. To jest cała seria faktów, które mogą się na to złożyć, jeśli mieszkańcy je przyjmą za swoje - podkreśliła. - Chciałam wypowiedzieć się na temat swojego miasta, ludzi w nim mieszkających. Było dla mnie bardzo pociągające - przyznała.

Powieść jak żaden inny gatunek powstał, by dokumentować emocje i wydarzenia. - Pośrednio spisuje z tego, co jest z nas - tłumaczyła pisarka. - Temat pamięci i tożsamości to są tematy ważne dla pisarzy szczecińskich, nie tylko starszego pokolenia.

Zobacz wideo:

Dwójka w Białowieży: odkrywamy Simonę Kossak - ikonę Podlasia

Pogranicze sztuk i kultur. Dwójka odwiedza Sejny

Zdaniem prof. Iwasiów, Szczecin jest soczewką przesiedleń, do których dochodziło w całej powojennej Europie. - Temat naszej tożsamości, nastawienia, naszej odziedziczonej depresji czy traumy, to jest temat, który nam towarzyszy od lat i o nim dyskutujemy, a temat, który się przepracowuje staje się tematem łatwiejszym do zniesienia - tłumaczyła. -  Brak przepracowania powoduje, że mieszkańcy Szczecina, ale nie tylko - można powiedzieć mieszkańcy powojennej Europy - są ludźmi zranionymi, z blizną, niewpasowanymi.

W czasie swojej wędrówki po Szczecinie nasi dziennikarze odwiedzili najważniejsze dla miasta obiekty.

W towarzystwie Tomasza Wieczorka zobaczyli charakterystyczne miejsca z Zamkiem Książąt Pomorskich na czele, Placem Solidarności i Filharmonią stojącą nieopodal, przyglądali się też szczecińskim pompom i odkrywali legendy i anegdoty związane ze artystami, patrząc na Dom Kultury 13 Muz.

Ponieważ nasza audycja miała miejsce w przeddzień 40. rocznicy podpisania Porozumień Szczecińskich, odwiedziliśmy plenerową wystawę "1980. Jedno plemię", przypominającą wydarzenia Sierpnia '80 i wyjątkowe szesnaście miesięcy "Solidarności". Do części wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy drzwi uchyliła kurator wystawy Agnieszka Kuchcińska-Kurcz.

Rozmawialiśmy o Operze na Zamku, o Alei Gwiazd honorującej gwiazdy rodzącego się w Polsce w latach 60. big-beatu. Henryk Sawka opowiadał o spojrzeniu satyryka na to miasto, natomiast Agata Kulesza o swoich wspomnieniach z rodzinnego miasta.

Poznaliśmy także najciekawsze fakty z 75-letniej historii szczecińskiej plastyki, oglądając wystawę "3. Zoom na Szczecin. Plastyka szczecińska 1945-2020. Kalejdoskop zdarzeń" z jej kuratorką Jolantą Gramczyńską. Finałem audycji był koncert muzyki kompozytorów pomorskich wykonany przez Szczecin Vocal Project.

k

***

Od 4 lipca zabieramy słuchaczy w reporterską podróż po Polsce, by w każdą sobotę wakacji przedstawiać – na antenie i w mediach społecznościowych – relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju.

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu 

Prowadzili: Beata Kwiatkowska i Jakub Kukla

Data emisji: 29.08.2020

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

41 lat temu podpisano porozumienia sierpniowe

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 06:00
Pierwszy punkt słynnych 21 postulatów mówił o akceptacji niezależnych od partii i pracodawców wolnych związków zawodowych. Strajki na Wybrzeżu, które rozlały się na całą Polskę, doprowadziły do utworzenia Solidarności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dwójka na miejscu" w Warszawie. W 76. rocznicę Powstania

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2020 17:00
Jest dzień, w którym mówi się tylko o jednym mieście. Jest dzień, w którym wspomina się jedno wydarzenie. 1. sierpnia w audycji "Dwójka na miejscu" opowiedzieliśmy o Powstaniu Warszawskim.
rozwiń zwiń