Rzeźba opanowała siedem sal wystawowych Zachęty

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 13:00
Wystawa "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca" to kolejna z cyklu przekrojowych wystaw problemowych w Zachęcie, poświęconych co roku innemu artystycznemu medium. O ekspozycji rozmawialiśmy w Dwójce z kurator wystawy, Anną Marią Leśniewską.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Kateryna Omelianchenko

Posłuchaj
05:37 Dwójka 2021_02_04 Poranek Dwójki Zachęta.mp3 Anna Maria Leśniewska o wystawie "Rzeźba w poszukiwaniu miejsca" w Zachęcie (Poranek Dwójki)

 

Wystawa opowiada o tożsamości rzeźby polskiej ostatnich sześćdziesięciu lat - nie tyle poprzez chronologię aktywności artystycznej, ile poprzez ukazanie istotnych dla jej rozwoju zjawisk i postaw twórczych. Jest wynikiem głębokiej fascynacji i wieloletniej pracy badawczej kurator Anny Marii Leśniewskiej, której - w formie autorskiego eseju wizualnego - udało się zebrać dzieła blisko stu artystów z pola sztuk wizualnych, w tym kilkunastu twórców filmowych. Wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Xawery Dunikowski, Władysław Hasior, Alina Szapocznikow i wielu innych.

Rzeźba w poszukiwaniu miejsca | wystawa 01.02 – 25.04.2021 Wystawa „Rzeźba w poszukiwaniu miejsca” to kolejna...

Opublikowany przez Zachęta Narodowa Galeria Sztuki / Zachęta National Gallery of Art Czwartek, 28 stycznia 2021

Rzeźba jako obszar działań

Ten wielki obszar działań artystów, który w XX i XXI wieku nazywamy rzeźbą, bardzo trudno jest uporządkować. Czy w ogóle możemy jeszcze mówić o jakiejś definicji rzeźby?  - Zajmując się tym obszarem od wielu lat, pozwoliłam sobie zrobić własną prezentację historii rzeźby, a raczej problematyki wiążącej się ze sztuką przestrzeni - mówiła kurator wystawy Anna Maria Leśniewska. - Od rzeźby przechodzę w działania intermedialne, instalacje, dźwięk, film, performance, słowo - więc ten zakres tematyczny jest ogromny - dodała. 

Zachęta1200.jpg
Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Sala żywiołów

Teoria czterech żywiołów, z którą nieodłącznie powiązane jest pojęcie duchowości, jest kolejnym kluczem do wystawy. - Jedna z sal poświęcona jest żywiołom, czyli tym podstawowym siłom formotwórczym, które osadzają nasze miejsce w tej rzeczywistości. Myślę, że to jest coś tak podstawowego i fundamentalnego, z którego wynika właśnie ta potrzeba znaczenia człowieka - mówiła Anna Maria Leśniewska.

Prace domowe

Kolejny temat to dom i pracownia artysty jako specyficzne, przesiąknięte twórczą energią, intymne miejsce pracy i życia. - Ja potraktowałam te prace zgodnie z ich intencjami. Są to prace, które mają formę małych projektów, które czekają na realizację. To jest rodzaj takich zahibernowanych idei, pomysłów, które czekają na moment, w którym będą się mogły przerodzić w jakąś dużą realizację - opowiadała kurator wystawy. 

rzeźba_szapocznikow_free_1200.jpg
Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

Przestrzeń człowieka

W polu zainteresowania autorów prezentowanych dzieł obok wspomnianych wyżej pojęć znalazł się też człowiek. Na wystawie nie zabrakło dzieł odnoszących się do ludzkiego ciała, jego śmierci i rozpadu, lecz także zmysłów. - Ta obecność człowieka jest artykułowana na wiele sposobów. Czyli zapach, efekt badań archeologicznych, biologicznych. Przywołane są fragmenty ciała, strojów, które też o nas świadczą i budują nasz świat - opowiadała Anna Maria Leśniewska.

Wystawa wychodzi także na zewnątrz budynku, a sam budynek Zachęty także został potraktowany jako część ekspozycji. Wystawie towarzyszy pokaz etiud filmowych twórców z łódzkiej Szkoły Filmowej oraz publikacja online zawierająca m.in. wypowiedzi artystów biorących udział w wystawie i obszerny tekst kuratorski. 

Zobacz trailer do wystawy:

***

Rozmawiała: Aleksandra Łapkiewicz

Gość: Anna Maria Leśniewska (kurator wystawy)

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji Poranek Dwójki.

Czytaj także

Zachęta wie. Ogłasza program na 2021 rok i z nadzieją czeka na widzów

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 11:37
2020 rok i pandemia przyniosły nam wiele niewiadomych, często w kontekście pytań o przyszłość. Zachęta Narodowa Galeria Sztuki staje temu na przekór i ogłasza plan wystaw na 2021 rok. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Połączenie rzeźby i filmu, czyli wystawa prac Sylwestra Ambroziaka "Niewinność" w Toruniu.

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 01:00
- Ten pokaz filmów i rzeźby jest pokazem szczególnym przede wszystkim ze względu na film. Jest tam prezentowanych sześć jego filmów. Są to eksperymentalne animacje, które on właściwie realizuje od 10 lat. To dzieła w całości opracowane i wymyślone przez rzeźbiarza - powiedział o wystawie "Niewinność" Krzysztof Stanisławski, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Gościem "Weekendu kulturalnego" był także Wacław Kuczma, kurator wystawy.
rozwiń zwiń