Pianokrąg. Bartek Wąsik, Królikarnia i Xawery Dunikowski

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 12:16
- Ciekaw jestem energii, która będzie emanowała z tych obrazów. W ubiegłym roku z mandali Urszuli Broll, które wisiały dookoła fortepianu, czułem niesamowitą spójność, ale też wyrzut energii w stronę instrumentu i energię zwrotną, odsyłaną ode mnie - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, który powraca z autorskim cyklem koncertów w warszawskiej Królikarni.
Bartek Wąsik
Bartek WąsikFoto: Bartlomiej Kudowicz/Forum

Posłuchaj
13:07 Poranek Dwójki 15.06.2021 wąsik.mp3 Bartek Wąsik o tegorocznym cyklu koncertów "Pianokrąg" w warszawskiej Królikarni (Poranek Dwójki) 
Bartek Wąsik i Adam Sztaba
Bartka Wąsika artystyczna zażyłość z Björk

Bartek Wąsik przykłada ogromną wagę do tego, aby jego propozycje programowe były spójne z miejscem, w którym zabrzmią. W przypadku Pianokręgu czymś, co ma łączyć poszczególne koncerty jest kontemplacja, która niczym nić rozciągnięta na przestrzeni całego cyklu łączy jedno wydarzenie z drugim.

- Bardzo spodobała mi się formuła wymyślona w zeszłym roku, która pozwoliła w ogóle zagrać te koncerty, gdy wszystkie instytucje kulturalne były nieczynne. Dzięki temu, że okolice pałacu w Królikarni to piękny park, wielkie, stare drzewa i ogromny trawnik, na którym rośnie bardzo stara, podparta drewnianymi palami jabłoń, jest to idealna przestrzeń, do której można zaprosić słuchaczy. W bezpiecznej odległości od siebie będą mogli siedzieć, leżeć czy spacerować i słuchać muzyki, którą będę wykonywał na żywo z samego centrum Królikarni, czyli z Sali Rotundowej - tłumaczył muzyk.

Wokół ustawionego tam fortepianu rozwieszone na ścianach będą prace Xawerego Dunikowskiego. - Wystawa jego malarstwa została dopiero co otwarta w Królikarni. W Sali Rotundowej wiszą jego gigantyczne obrazy, z czego też się bardzo cieszę, bo w tamtym roku siedziałem przy fortepianie i dookoła wisiały mandale Urszuli Broll. Jest coś takiego, że z tych obrazów emanuje coś bardzo niesamowitego i inspirującego - podkreślał Bartek Wąsik.

Od czerwca do września

Jeśli ktoś będzie chciał nie tylko posłuchać koncertu artysty, ale i zobaczyć go przy fortepianie, dostępna będzie również transmisja online.

Tegoroczne koncerty w ramach Pianokręgu skupią się wokół ważnych i rzadko prezentowanych w Warszawie nazwisk kompozytorów. Pierwsze z czterech spotkań już 20 czerwca.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartek Wąsik (pianista)

Data emisji: 15.06.2021

Godzina emisji: 9.30

pg

Czytaj także

Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 14:20
- To jest dzieło, które przez swój monumentalizm i odrębny świat muzyczny jest rzadko wykonywany. Wiąże się to też z trudnościami, które się w nim kryją, bo nie możemy udawać, że jest prosty wykonawczo. My z Emilią za tę kompozycję zabieraliśmy się już od kilku lat - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik, który wraz z Emilią Sitarz wykona "Wizje Amen" Oliviera Messiaena podczas Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Pędziwiatr z grupy Błoto: nowa płyta powstała z myślą o Domówce

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 11:27
- To, co dla Państwa przygotowaliśmy, to nie jest zwykły koncert. Tak naprawdę to nowa płyta, która powstała specjalnie na tę okazję - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Marek Pędziwiatr z zespołu Błoto, który wystąpi na najbliższej "Domówce z Dwójką" (20.03).
rozwiń zwiń