Michał Nagy: istotą naszego festiwalu jest interdyscyplinarność

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 12:00
- Mamy warsztaty taneczne, literackie, pantomimę, budowę eksperymentalnych instrumentów muzycznych. W ciągu tych siedmiu dni to wszystko się ze sobą miesza, codziennie są koncerty, wystawy. Wszyscy wyjeżdżamy zmęczeni, trochę niewyspani, ale zadowoleni - mówił w Dwójce Michał Nagy, gitarzysta.
Michał Nagy
Michał NagyFoto: Ewelina Stępień

Posłuchaj
15:04 Poranek Dwójki 9.30 gitarzysta Michał Nagy 15.07.2021.mp3 Michał Nagy, gitarzysta o Międzynarodowym Festiwalu Terra Artis (Poranek Dwójki)

 


Lanckorona2.jpg
Lanckorona. Rój artystów ściąga z całej Polski

Gościem audycji był Michał Nagy - gitarzysta, artysta mający na swoim koncie współpracę z wieloma czołowymi polskimi orkiestrami, współtwórca i członek międzynarodowego kwartetu gitarowego Guitar4mation. Okazją do spotkania jest zbliżający się Międzynarodowy Festiwal Terra Artis. 

- Istotą naszego festiwalu, naszych warsztatów jest interdyscyplinarność. To jest słowo bardzo pojemne i być może zbyt często używane, ale dość dobrze oddające to, co się dzieje każdego roku w Lanckoronie - opowiadał Michał Nagy.

Festiwal w Lanckoronie jest przedsięwzięciem, na które składają się: Międzynarodowe Warsztaty Gitarowe w Lanckoronie (odbywające się już od ośmiu lat), a także koncerty, recitale, wernisaże, wystawy oraz spotkania autorskie.

- W centrum naszych zainteresowań jest gitara w różnych formach, w różnych stylach. Jeżeli zsumujemy wszystkich uczestników naszych warsztatów, czyli gitarzystów, uczniów szkół muzycznych, studentów, a także nauczycieli gitary, których zapraszamy na warsztaty metodyczne poświęcone w tym roku muzyce dawnej, to myślę, że to będzie około 70 osób - mówił zaproszony muzyk.

Czytaj też:

Michał Nagy ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Kształcił się także w Konserwatorium Wiedeńskim. Od 1997 naucza w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym, Katedry Klawesynu i Dawnych Instrumentów Strunowych. W 2006 uzyskał stopień naukowy doktora nauk o sztukach pięknych. Laureat licznych nagród, m.in.: I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Fiuggi (1988). Płyta "Piazzolla Tango" formacji The Guitar4mation otrzymała Nagrodę Muzyczną Fryderyk 2002 w kategorii Album Roku – Muzyka Kameralna.

- Kilka tygodni temu wyszła moja płyta z muzyką Astora Piazzolli, kompozytora tanga argentyńskiego, tym razem z okazji jego 100. rocznicy urodzin. Teraz jestem w trakcie pracy nad programem, który już został nagrany na płytę, a będzie koncertowo prezentowany zaraz po wakacjach, nosi tytuł „Między muzyką a poezją”. Są to pieśni Schumana, Schuberta, ale także Karłowicza i Chopina w nowym ujęciu, oprócz śpiewaków wypełniają to brzmienie takie instrumenty jak harfa, mandolina i kontrabas - opowiadał Michał Nagy.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Nagy (gitarzysta)

Data emisji: 15.07.2021

Godzina emisji: 9.30

mw

Czytaj także

Mozart i Mendelssohn z Wigmore Hall

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2021 18:00
W poniedziałkowe popołudnie przenieśliśmy się do Wigmore Hall, gdzie Consone Quartet wykonał kwartety smyczkowe Mozarta i Mendelssohna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dawnego Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 22:00
W audycji jeszcze raz wróciliśmy do 43. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej. Posłuchaliśmy prologu festiwalu.
rozwiń zwiń