Filmy na swoim miejscu. Ruszył Octopus Film Festival

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 12:30
- Wychodzimy z założenia, że kino powinno być wspólnym doświadczeniem i staramy się wyszukiwać miejsca, które korespondują z tematyką filmów - mówił o czwartej odsłonie Octopus Film Festival w Gdańsku Grzegorz Fortuna, dyrektor programowy i współtwórca wydarzenia.
Octopus Film Festival 2021
Octopus Film Festival 2021Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
10:26 Poranek Dwójki 2 sierpień 2021 09_29_57.mp3 Zapowiedź czwartej odsłony Octopus Film Festival w Gdańsku (Poranek Dwójki)

 

46 filmów, 59 seansów, 10 polskich premier, 11 lokacji (w tym jedna ukryta). Octopus Film Festival w Gdańsku to przegląd kina gatunkowego, które przez lata traktowane było w Polsce po macoszemu. Tymczasem kryminały, horrory czy komedie świadczą o kondycji kina.


Magnezja 1200.jpg
"Magnezja". Western po polsku

- Każda kinematografia jest jak ekosystem, potrzebuje kina artystycznego i gatunkowego - tłumaczył Grzegorz Fortuna. - Ostatnio można zaobserwować większe zainteresowanie kinem gatunkowym wśród twórców i widzów, bo do głosu dochodzi pokolenie wychowane na kasetach wideo.

Wśród prezentowanych tytułów znajdą się takie, które doceniła już zagraniczna publiczność. Filmem otwarcia jest "Gorejący świat". Reżyser Carlson Young bazuje na prozie Margaret Cavendish – wydanej w 1666 roku powieści, która, wbrew trendom epoki, łączyła science fiction z feministyczną utopią. 

Czytaj także:


Specjalnością Octopusa są projekcje organizowane w miejscach nawiązujących do tematyki filmów oraz Seans Ukryty, czyli pokaz, którego szczegóły do ostatniej chwili trzymane są w tajemnicy. Był już las, był też hangar lotniczy. - W tym roku jednym z najciekawszych pokazów będzie seans filmu "Łowca androidów" - zaznaczył dyrektor festiwalu. - Odbędzie się na terenie elektrociepłowni w Gdańsku, gdzie kominy buchające dymem bardzo przypominają te z filmu.

Oprócz seansów filmowych zaplanowane są warsztaty pisania scenariuszy, prelekcje i spotkania z postaciami ze świata kina. Festiwal ruszył we wtorek (3.08) i potrwa do niedzieli (8.08). 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Grzegorz Fortuna (dyrektor programowym i współtwórca Octopus Film Festival)

Data emisji: 2.08.2021

Godzina emisji: 9.30


Czytaj także

O Festiwalu w Cannes i goszczących tam polskich produkcjach

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 10:02
Po Festiwalu Filmowym w Cannes opadł już kurz, ale nie milkną echa opowieści o konkursowych filmach oraz przedwczesnym werdykcie Spike'a Lee. Wśród 24 konkursowych filmów nie było polskiego kandydata do Złotej Palmy, ale nie znaczy to, że rodzime produkcje nie zostały dostrzeżone na Lazurowym Wybrzeżu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego zawalczy o Złotego Lwa

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:00
Film Jana Pawła Matuszyńskiego "Żeby nie było śladów" został nominowany do głównego konkursu Festiwalu Filmowego w Wenecji. Produkcja znalazła się na oficjalnej liście kandydatów, którzy w tym roku zawalczą o statuetkę Złotego Lwa. Co wyróżnienie oznacza dla producentów?
rozwiń zwiń