25. Festiwal Szekspirowski. "Przez 10 dni cały Gdańsk żyje Szekspirem"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 12:00
- Z jednej strony, trudno wyrazić radość, jaką czujemy, gdy po tej długiej przerwie możemy spotkać się z naszymi widzami w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. A z drugiej, to pierwsza odsłona Festiwalu Szekspirowskiego, która odbędzie się bez prof. Jerzego Limona. On chciałby, żebyśmy kontynuowali jego wielkie dzieło, i cieszyłby się razem z nami na to spotkanie - mówiła w Dwójce Magdalena Hajdysz, rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
25. Festiwal Szekspirowski w GdańskuFoto: mat. pras.

burza plakat 1200.jpg
"Burza" Szekspira. "Sceny tańca wyszły spektakularnie"

Posłuchaj
11:39 Poranek Dwójki 29.07.2021 Festiwal Szekspirowski.mp3 Magdalena Hajdysz o 25. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (Poranek Dwójki)

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku to jedno z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych. Organizowany jest przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, którzy co roku zapraszają z całego świata najwybitniejszych twórców, pokazujących znakomite spektakle. Nie inaczej będzie również podczas tegorocznej, jubileuszowej odsłony.

- Program tegorocznego, 25. festiwalu w całości ułożył prof. Jerzy Limon, więc niejako zostawił nam prezent. Niestety, jest to prezent pożegnalny - mówiła Magdalena Hajdysz. - O wielu artystów, których zobaczymy w tym roku, profesor starał się już od kilku lat, jak chociażby o Tiago Rodriguesa. Pojawi się też Oskaras Koršunovas i jego teatr z Litwy - dodała.

- Większość spektakli w programie głównym zobaczymy tuż po premierach na ich rodzimych scenach, odbędzie się też premiera światowa: imPerfect Dancers pokażą "Romea i Julię" i ich ostatnie godziny. Zespół zaprosił do tego projektu również aktorów amatorów z Gdańska - zarówno młodych, jak i seniorów. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja w programie - opowiadała rzeczniczka prasowa teatru.


jerzy limon 1200 PAP.jpg
Archiwalne wspomnienia Jerzego Limona. "Renesans i barok są mi najbliższe"

Czytaj też:

Łącznie w głównym programie festiwalu znalazło się dziewięć spektakli, w tym trzech ubiegłorocznych finalistów konkursu o Złotego Yoricka. Jak podkreśliła rozmówczyni, tegoroczna odsłona to dwie edycje festiwalu połączone w jedną, ponieważ 24. Festiwal Szekspirowski z powodu pandemii nie odbył się w sposób tradycyjny. - To był trudny rok dla kultury. Wiele zaplanowanych realizacji, do których nie doszło, powstanie w ciągu nadchodzącego sezonu. Mamy nadzieję, że przyszły rok pokaże, jak duży mamy głód teatru i Szekspira.

Nurtem alternatywnym festiwalu jest SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej i skierowany jest do młodych twórców zainspirowanych Szekspirem. Tworzą oni spektakle, wydarzenia multimedialne, muzyczne i taneczne oraz interdyscyplinarne. Spektaklom, jak co roku, towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej.

Czytaj też:

- W tym roku SzekspirOFF odbywa się po raz trzeci i tym razem zobaczymy 13 wydarzeń - zapowiedziała Magdalena Hajdysz. - Warto zwrócić uwagę na ciekawy spektakl z udziałem aktora i psa. To Paweł Palcat, który wystąpi z Manią. Spektakl inspirowany jest "Burzą" Williama Szekspira i opowiada o relacji człowiek - zwierzę, o tym, kim jesteśmy dla siebie. Będą również spektakle, w których artyści zainspirowali się jednocześnie kilkoma dziełami Szekspira i będą demaskować, badać wszystkie namiętności i napięcia zawarte w tekście, w gestach.

- Tych spektakli jest mnóstwo. Jak zawsze odbywają się w różnych, ciekawych, często nie wprost teatralnych przestrzeniach, np. na tarasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego czy na jego dziedzińcu. Cieszymy się, że właśnie dzięki temu nurtowi całe miasto przez 10 dni żyje Szekspirem - podkreśliła Magdalena Hajdysz.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Magdalena Hajdysz (rzeczniczka prasowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego)

Data emisji: 29.07.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Zaczarowany las Szekspira przemówił głosem Nicka Cave'a

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2021 11:25
Brytyjczycy zapraszają w nietypową podróż do magicznego lasu Williama Szekspira. Wystarczy komputer i dostęp do internetu. Każdy możne stać się częścią projektu "Dream" opartego na kultowej komedii "Sen nocy letniej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Szekspira bez tortu i świeczek. "Bezradność filozofa" w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 10:27
23 kwietnia to – od 1995 roku – ustanowiony i organizowany przez UNESCO Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W Hiszpanii obchodzony był już od 1930 roku, choć sam pomysł pojawił się w Katalonii w 1926.
rozwiń zwiń