Patryk Lewi: ważna jest własna droga

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 20:41
- Największy wpływ na mnie wywarli kompozytorzy współcześni, aktywni, a jako gitarzysta najczęściej inspiruję się muzykami grającymi na tym instrumencie. Wśród nich wymienię Kurta Rosenwinkla czy Jonathana Kreisberga - mówił na antenie Dwójki Patryk Lewi.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Meschanov Anton

O najnowszej płycie zespołu Patryk Lewi Quintet zatytułowanej "Logosonus" rozmawialiśmy z gitarzystą i liderem zespołu. Inspiracją dla artystów była szeroko pojęta muzyka improwizowana z nurtu "modern mainstream". Na płycie obok lidera pojawili się: saksofonista Michał Borowski, Paweł Odoszewski grający na instrumentach klawiszowych, basista Bartosz Łazarski i perkusista Kacper Majewski. 


Posłuchaj
05:11 2021_08_06 07_47_30_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Patryk Lewi o płycie "Logosonus" (Poranek Dwójki) 

Jak powiedział Patryk Lewi, mainstream w muzyce jazzowej dobrze mu się kojarzy. - To określenie przywołuje wiele epokowych nagrań dokonanych w jazzie. Modern mainstream mówi o tym, że współcześni twórcy czerpią z mainstreamu, chcą jednak pójść własną ścieżką. 

Gitarzysta dodał, że istotą jazzu jest improwizacja i balans między nią a tym, co zostało zawarte w kompozycji. - Nagrania zajęły nam dwa dni, ich bazą były napisane przeze mnie kompozycje, tematy i przeprowadzenia harmoniczne. W trakcie nagrań te utwory zmieniały swoją formę w sposób kontrolowany. Powstało po kilka ich wersji, a potem wybraliśmy te, które nam się najbardziej podobały - mówił na antenie Dwójki.

***

Rozmawiała: Maria Czok

Gość: Patryk Lewi (gitarzysta)

Data emisji: 6.08.2021

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

Krzesimir Dębski: uwielbiam jazzową improwizację

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 11:00
- Improwizacja to wartość, której nie ma w muzyce klasycznej. To wzajemne inspirowanie się, wspólne szukanie pomysłów - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor muzyki współczesnej i filmowej, multiinstrumentalista, dyrygent, profesor sztuk muzycznych, lider zespołu String Connection. W piątek (23.07) o godz. 18.00 grupa wystąpi na koncercie w Studiu S-3 w ramach cyklu Jazz.PL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Napiórkowski: lubię się zmieniać

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 19:48
- Człowiek, który gra na instrumencie, szuka swojego brzmienia, a ono jest w nas - mówił na antenie Dwójki gitarzysta i kompozytor Marek Napiórkowski. W piątek 6 sierpnia o 18.00 artysta wystąpi wraz z zespołem w Studiu S-3 na koncercie w cyklu "Jazz.PL".
rozwiń zwiń