Polskie obiekty nominowane do prestiżowej Nagrody im. Miesa van der Rohe

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 08:00
European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Europie. Przyznawana jest od 1987 roku, a od 2001 r. jest oficjalną nagrodą Komisji Europejskiej. Zwykle wręcza się ją co dwa lata, jednak w tym roku, ze względu na pandemię, proces wyboru najładniejszych brył został wydłużony.
Pawilon Edukacyjny Kamień w Warszawie
Pawilon Edukacyjny "Kamień" w WarszawieFoto: Shutterstock/Fotokon

Posłuchaj
07:06 Poranek Dwójki 28.09,2021 Mies van der Rohe.mp3 Polskie obiekty nominowane do prestiżowej architektonicznej Nagrody UE im. Miesa van der Rohe (Poranek Dwójki)

Już sama nominacja do tej prestiżowej nagrody to olbrzymi powód do dumy. Ogłoszono już kolejnych nominowanych. Są wśród nich m.in.: Klasztor Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w Dobrzeniu Wielkim, Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, Przedszkole Żółty Słonik w Suwałkach, Pawilon Edukacyjny "Kamień" w Warszawie, Dom Origami House w Toruniu oraz Sanatorium Gurewicza w Otwocku.

Czytaj też:

Wybranym projektom przyjrzała się Aldona Łaniewska-Wołłk.

Zwycięzców Europejskiej Nagrody Architektonicznej Miesa van der Rohe poznamy w kwietniu 2022 roku.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Ewa P. Porębska (jurorka konkursu), Marcin Brataniec (em4 Pracownia Architektury)

Data emisji: 28.09.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Ursula von Rydingsvard: nie tworzę sztuki po to, aby była emocjonalna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 22:00
- Według mnie nic nie tłumaczy sztuki, to twój mózg musi patrzeć, przyglądać się i analizować, słowa nie pomagają. Metafora pozwala odnaleźć własne znaczenie oparte na doświadczeniu, wspomnieniach, czymś nienazwanym w naszej duszy - mówiła na antenie Dwójki Ursula von Rydingsvard, rzeźbiarka i rysowniczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Iwona Waga-Parafiniak: naszą siedzibę na Rakowieckiej nazywamy "nową Miodową"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 18:49
- Jest to wyjątkowo piękna siedziba. Przenieśliśmy się z ul. Miodowej na ul. Rakowiecką, ale nazywamy naszą siedzibę "nową Miodową" - mówiła w radiowej Dwójce dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, która od niedawna działa pod nowym adresem.
rozwiń zwiń