"Powrót posła" po 230 latach znów w Teatrze Królewskim w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2021 11:00
- By klasyka była rzeczywiście żywa, powinno się ją zderzać z problemami, wyzwaniami, dzisiejszą estetyką - dr Patryk Kencki mówił w Dwójce o wystawieniu dramatu "Powrót posła" Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana. Spektakl doczekał się nowej odsłony 230 lat po prapremierze, która odbyła się w tym samym miejscu.
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w warszawskich Łazienkach
Teatr Królewski w Starej Oranżerii w warszawskich ŁazienkachFoto: Pixabay.com

Posłuchaj
07:11 Poranek Dwójki 11 listopad 2021 09_32_30.mp3 Dr Patryk Kencki o wystawieniu dramatu "Powrót Posła" Juliana Ursyna Niemcewicza w reżyserii Tomasza Mana (Poranek Dwójki)

 

Oświeceniowy dramat został wystawiony przez fundację Teatr Klasyki Polskiej w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Łazienkach.


forum Różewicz 1200.jpg
Patryk Kencki: Różewicz nie jest intensywnie grany w teatrach

Celem instytucji jest przypominanie dzieł dawnej polskiej klasyki. - Jest to teatr niemający na razie siedziby, ale mający strukturę. Sięga po ważne dzieła dramatyczne z naszego kanonu - mówił dr Kencki.

W czerwcu tego roku Teatr Klasyki Polskiej zaprezentował "Vatzlava" Sławomira Mrożka w reżyserii Jarosława Gajewskiego, niedługo potem "Dożywocie" Aleksandra Fredry w interpretacji Michała Chorosińskiego. Kilka dni temu (4.11) na deskach Teatru Królewskiego zobaczyliśmy najsłynniejszy dramat Niemcewicza.

Czytaj także:


- "Powrót posła" jest dziełem powstającym w okoliczności pracy Sejmu Czteroletniego, wpisującym się silnie w ówczesną publicystykę - zauważył nasz gość. - Chodziło o poparcie obozu reformatorów przeciwko obozowi konserwatywnemu, przeciwnemu zmianom w Polsce - zaznaczył.

Jak podkreślił krytyk, główną siłą tekstu Niemcewicza była jego aktualność polityczna. - Kiedy się go wystawia po ponad 200 latach, jest problem, na ile zagadnienia są aktualne. Wydaje mi się, że reżyserowi nie do końca udało się znaleźć ekwiwalent, żeby ten tekst dzisiaj korespondował z widzem w sferze intelektualnej. Silniejsze zalety to te widowiskowe czy świetna obsada - dodał.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Patryk Kencki (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk)

Data emisji: 11.11.2021

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Teatr dworski cz. 3

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2015 13:00
Dzisiejsza audycja "Dawno, dawno temu..." będzie poświęcona odkrywaniu ciekawostek związanych z teatrem dworskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Muzyki Barokowej: cztery oblicza Vivaldiego na Zamku Królewskim

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 18:05
- Chcemy przedstawić słuchaczom Vivaldiego od innej strony. Zależy mi, żeby to, czego słuchacze są świadkami w sali wieczorową porą, było czymś innym, nietypowym, rzadkim - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Aleksandra Buszta-Bąk, kuratorka Festiwalu.
rozwiń zwiń