Andrzej Dąbrowski. Życie zapisane w kalendarzu

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 11:50
- Mama miała do Andrzeja pretensje, że się zajmuje tyloma sprawami, że ma tyle pasji - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Matynia-Dąbrowska, która spisała i uzupełniła komentarzem opowieści męża w biografii "Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok".
W Poranku Dwójki sięgniemy po książkę Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok
W "Poranku Dwójki" sięgniemy po książkę "Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok"Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Andrzej Dąbrowski to człowiek wielu pasji: jazzman, piosenkarz, kierowca rajdowy, fotograf i dziennikarz.
  • Historia życia muzyka zapisana jest w licznych listach do najbliższych i kalendarzach.
  • Podczas pracy nad biografią Agnieszka Matynia-Dąbrowska odkryła, jak niezwykle pracowity jest jej mąż.

Człowiek o rozlicznych pasjach, których nigdy nie porzucił, wybitny jazzman, piosenkarz, kierowca rajdowy, fotograf i dziennikarz. W jazzowej odsłonie "Poranka Dwójki" sięgnęliśmy po książkę "Andrzej Dąbrowski. Do zwariowania jeden krok". Relację o jego niezwykle bujnym życiu, o domu rodzinnym, a także o jego zaletach i wadach.

Listy do rodziców

W prywatnym archiwum Andrzeja Dąbrowskiego zachowało się wiele listów. Te sprzed blisko półwiecza, ale i późniejsze są świadectwem jego głębokiej więzi z rodzicami. - Zaskoczyło mnie, jak zacząłem przeglądać listy. Kto dzisiaj tyle pisze?! - śmiał się nasz gość. - To nie było poczucie zobowiązania, dzieliłem się z rodzicami moimi przeżyciami.

Kalendarze jak dzienniki

Po latach okazało się także, że niezastąpionym źródłem wiedzy o życiu codziennym Andrzeja Dąbrowskiego są jego skrzętnie zapisane kalendarze. - Chcąc nie chcąc – musiałem notować: o której jest koncert, o której odjeżdża autobus - opowiadał muzyk. - Całe moje życie oparte było na kalendarzach. Moja pamięć absolutnie nie przypomniałaby sobie tylu rzeczy, w których brałem udział.

Agnieszka Matynia-Dąbrowska, która przewertowała kalendarze męża, ze zdziwieniem odkryła ogrom zajęć, jaki wynika tych z zapisków. - Zaskoczyła mnie jego pracowitość - nie kryła. - Zresztą do dziś nie potrafi nie pracować. 

Posłuchaj
15:40 Poranek Dwójki 17 grudzień 2021 09_32_51.mp3 Agnieszka Matynia-Dąbrowska i Andrzej Dąbrowski o biografii muzyka (Poranek Dwójki)

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Goście: Agnieszka Matynia-Dąbrowska i Andrzej Dąbrowski

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester w cyklu Jazz.PL

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 07:00
Koncert sylwestrowy 15 grudnia? Jazz Band Młynarski-Masecki zagrał w środę w Studiu im. Lutosławskiego na żywo z udziałem publiczności. Kto nie dotarł, będzie mógł odsłuchać (i obejrzeć!) ten koncert w specjalnym wydaniu cyklu Jazz.PL w sylwestrowy wieczór.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miles Davis i Jimi Hendrix we wzajemnych inspiracjach

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 06:00
We wtorkowym wydaniu "Nocnej strefy" spotkanie z dwiema wielkimi postaciami muzyki z dwóch wydawałoby się odległych światów: Milesem Davisem i Jimim Hendriksem.
rozwiń zwiń