Łukasz Konieczny: Nowowiejski pozostaje nieodkryty

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 12:47
- Muszę przyznać, że w moim odczuciu Nowowiejski jest to kompozytor trochę niedoceniony, a mamy czym się chwalić - mówił w "Poranku Dwójki" śpiewak Łukasz Konieczny, mający w swoim repertuarze ponad 50 ról operowych.
Śpiewak Łukasz Konieczny wydał płytę Die Heimkehr des verlorenen Sohnes, będącą zapisem koncertu oratoryjnego Powrót syna marnotrawnego Feliksa Nowowiejskiego
Śpiewak Łukasz Konieczny wydał płytę "Die Heimkehr des verlorenen Sohnes", będącą zapisem koncertu oratoryjnego "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa NowowiejskiegoFoto: shutterstock/MarkauMark
  • Łukasz Konieczny jest artystą o szerokim spektrum repertuarowym. Śpiewa po niemiecku, włosku, francusku i rosyjsku.
  • Oratorium Feliksa Nowowiejskiego, choć napisane w 1901 roku, jest rzadko wykonywane.
  • Dzieło Nowowiejskiego zaprezentowali znakomici polscy soliści.

Łukasz Konieczny urodził się w Łodzi, obecnie mieszka i pracuje w Niemczech. Prywatnie to brat znanego słuchaczom Tomasza Koniecznego. Jego głos w terminologii niemieckiej określany jest jako tiefer Bass albo schwarzer Bass, czyli bas najniższy - w odniesieniu do skali - oraz bas czarny - w kontekście barwy.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich takich pedagogów i śpiewaków, jak: prof. Christian Elßner, Deborah Polaski, David Syrus, Jane Henschel, Linda Watson, Franz Grundheber. 

Nowowiejski i "Powrót syna marnotrawnego"

Najnowszym nagraniem naszego gościa jest oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego. Dzieło napisane na początku XX wieku (1901 rok), podczas studiów kompozytora w Berlinie pod kierunkiem znakomitego kompozytora i dyrygenta Maxa Brucha

Oratorium Nowowiejskiego nie ma typowej dla gatunku faktury. Brak tu recytatywów, wtrącanych dialogów. - Słychać w tym dziele wpływy muzyki niemieckiej. Takich kompozytorów jak Wagner - zaznaczył Łukasz Konieczny. - Nowowiejski również inspirował się Dvořákiem.

Oratorium niesłusznie nieznane

- Prawykonanie tego dzieła odbyło się w roku 1993 w Świętej Lipce - opowiadał nasz gość. - Od tego czasu ten utwór nie był ruszany. Jest to więc - w pewnym sensie - nowość.

Czytaj także:

Nagranie "Die Heimkehr des verlorenen Sohnes" zostało zrealizowane pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, a wśród solistów oprócz Łukasza Koniecznego w partii ojca, znaleźli się: jako matka - mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, jako syn - Arnold Rutkowski. Towarzyszył im Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie i warmińsko-mazurscy filharmonicy.


Posłuchaj
14:01 Poranek Dwójki Konieczny 10 styczeń 2022 09_30_11.mp3 Łukasz Konieczny o oratorium "Powrót syna marnotrawnego" Feliksa Nowowiejskiego (Poranek Dwójki)

 

(w artykule wykorzystano materiał ze strony lukaszkonieczny.eu)

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Łukasz Konieczny (śpiewak operowy)

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Dorothee Mields: zawsze pragnę być z orkiestrą w środku zdarzeń

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 12:00
- Kiedy zaczęłam interesować się muzyką, a miałam wtedy 6 lat, chciałam zostać włoską dramatyczną śpiewaczką operową. Jednak w ciągu kolejnych lat zorientowałam się, że to nie na mój głos i miałam wielkie szczęście trafić na nauczyciela, który zaznajomił mnie z instrumentami dawnymi i muzyką okresu baroku. To było dla mnie jak objawienie i zdałam sobie sprawę, że to jest mój świat - opowiadała w Dwójce Dorothee Mields, śpiewaczka, która wystąpiła na koncercie finałowym festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman: coraz częściej mówią na mnie "dziadek Krystiana" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:55
- Jest niezwykle ambitny i pracowity, co mi imponuje. Chce, żeby każdy utwór to było coś innego, żeby klasyczne śpiewanie było połączone z popem. Oprócz komponowania gra jeszcze na fortepianie i na trąbce - mówił w Dwójce Wiesław Ochman o swoim wnuku Krystianie, zyskującym coraz większą popularność piosenkarzu.
rozwiń zwiń