Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał za pasem!

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 10:30
Od 50 lat Bukowina co roku staje się stolicą karnawału. Nie byle jakiego, bo góralskiego! W tym roku gości Bukowiańskiego „Domu Ludowego” czeka Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał! Rozpocznie się on w najbliższą środę, 9 lutego. Jak co roku wypełniony będzie góralską muzyką i tańcem, nie zabraknie pochodów grup kolędniczych, rywalizacji par tanecznych, wystaw twórczości ludowej, koncertów i wielu, wielu innych atrakcji. Chcący doświadczyć góralskiej żywiołowości, z pewnością powinni zawitać do Bukowiny!
Audio
  • Jubileuszowy 50. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej (Dwójka/Poranek Dwójki)
Fragment plakatu Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukownie Tatrzańskiej
Fragment plakatu Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukownie TatrzańskiejFoto: mat. pras.

Czas pandemii nie był łaskawy nawet dla Góralskiego Karnawału, jednak jego jubileuszowa edycja odbędzie się w pełnej krasie, z publicznością!

- Nie da się, moi uostomili, świętować Jubileuszu on-line. Musą się zejść ludzie! – mówił dyrektor „Domu Ludowego” Bartłomiej Koszarek – Naucyli my się z tym pieruństwem, jak to się mówi, zyć. I chcemy syćkich gości napytać do „Domu Ludowego” w Bukowinie i przezyć to święto, ten Góralski Karnawał i inne wydarzenia, które towarzyszą temu świętu uod 50 roków, uod pół wieku.

W ramach Góralskiego Karnawału odbywa się m.in. Ogólnopolski Przegląd Grup Kolędniczych. Po przeglądach regionalnych, powiatowych, laureaci z różnych stron Polski – a jest to zawsze około 60 grup! – kierowani są na deski „Domu Ludowego” w Bukowinie. Odwiedzając Góralski Karnawał, publiczność ma możliwość doświadczenia wielkiej różnorodności kolędniczych obrzędów z całej Polski w jednym miejscu: od dziadów noworocznych, poprzez chodzenie z kozą czy turoniem, z szopką, dramaty herodowe, jasełka!

Kolejna atrakcja Góralskiego Karnawału to pełne emocji rywalizacje w konkursie tańców góralskich. W niemalże każdej podhalańskiej miejscowości jest co najmniej jeden regionalny zespół góralski! Młodsi i dorośli występują w konkursie tańca zbójnickiego, a towarzyszy im aplauz koleżanek z zespołu, bliskich i przyjaciół.

nac zbójnicki taniec 1200.jpg
Przeczytaj także:
Zbójnicki - taneczny symbol Podhala

- Ale od tego roku wprowadzamy nagrody grand prix w każdej kategorii – mówił Bartłomiej Koszarek – A kategorii wiekowych mamy 4! To będzie Złote Orle Pióro. Nagroda dla najlepszych tancerzy i pary tanecznej.

Skąd fenomen popularności zespołów regionalnych na Podhalu (a może i w całej góralskiej części Polski)? Bartłomiej koszarek zauważa kilka aspektów, które mogą wpływać na tak duże zainteresowanie uczestnictwem w zespole. Pierwszy to międzypokoleniowość. W samej Bukowinie działa kilka ogniw taneczno-śpiewaczo-teatralnych, a w nich spełnia się artystycznie kilka pokoleń mieszkańców!

shutterstock tatry(1).jpg
Przeczytaj także:
M.in. o międzypokoleniowej strukturze rodziny podhalańskiej opowiadała dyrektor GOK-u w Poroninie.

- Pielęgnuje się te tradycje w rodzinie. Rodzina jest bardzo mocnym elementem nasej tożsamości, nasej tradycji. Z rodziny się wynosi, ze trzeba umieć zaśpiewać, zatańcyć „bo jak się, chłopce, Ty pokażes na weselu kiedyś?”. Zespoły są właśnie tym elementem, gdzie kształcą, uczą. Nie każdy rodzic ma dziś na to czas. Po to są zespoły, by powieść tę młodzież ku pewnej prawdzie, odwołaniu do źródeł – zauważył Bartłomiej Koszarek.

Warto nadmienić, że bukowiański teatr, mieszczący się w „Domu Ludowym” świętować będzie swoje 100-lecie!

- Od teatru zaczyna się świadome kształtowanie ruchu regionalnego. W 1923 roku małżeństwo Ciżewiczów założyło teatr i chór włościański, działający pod inspicjami chórów włościańskich we Lwowie. I nieprzerwanie ten teatr mamy. Gramy nasze rodzime sztuki. Oczywiście gwarą. Ale też klasykę polską i europoejską w adaptacjach. Jest Molier po góralsku, Fredro po góralsku… Ten teatr jest niesamowitą siłą! To właśnie on  grupa ludzi w latach 20. XX w. spowodowali, że w 1928 roku zaczęto budować „Dom Ludowy” – wspominał z dumą dyrektor Bukowiańskiej placówki.

YouTube, Dom Ludowy

***

tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki 

Prowadził: Piotr Kędziorek 

Data emisji: 5.02.2022

Godzina emisji: 9.15

Czytaj także

49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:00
W dzisiejszych "Źródłach" królowała muzyka gór. Główną osią był zaczynający się 11 lutego 49. Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. W tym roku po raz pierwszy ta największa ogólnopolska kolędnicza impreza odbywa się całkowicie w formule online. Ponadto usłyszeliśmy dźwięki Korsyki i greckiego Epiru.
rozwiń zwiń