"Wisła. Re-kreacja". Rzeka w nowych relacjach z miastem

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2022 10:00
- Wisła w Krakowie to 40 kilometrów, nie korzystamy z tego bogactwa, nie znamy go. Współczesna cywilizacja, stres powoduje, że musimy zażywać ruchu, to jest nam potrzebne. Całe hektary lasów łęgowych są jak dżungla, nasza polska Amazonka - mówił na antenie Dwójki Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.  
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: mat. promocyjne

"Wisła. Re-kreacja" to tytuł wystawy w Pałacu Krzysztofory. Ekspozycja obejmuje prace obrazujące relaks i wypoczynek nad Wisłą, ale także przynosi refleksję nad różnymi koncepcjami rewitalizacji nadrzecznych terenów i powiązania rzeki z miastem.  

Rzeka jako środek transportu, miejsce pracy flisaków, zwanych w Krakowie włóczkami, a także przestrzeń wydarzeń sportowych - to wybrane wątki pierwszej wystawy o Wiśle, przygotowanej przez Muzeum Krakowa. Na zwiedzających czekają plaża, leżaki i liczne jednostki pływające.  

Nowe znaczenia dla Wisły

Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski powiedział, że tytuł wystawy jest dwuznaczny. - Z jednej strony wskazuje, że Wisła to wciąż niewykorzystany obszar rekreacyjny, a po drugie źródło pożywienia i siły, środek transportu. Re-kreacja to także nadanie rzece nowych znaczeń w mieście, dla 80 proc. krakowian to zakole pod Wawelem, może trochę więcej osób wie, że pod Kazimierzem można się przespacerować - mówił.

Wystawa o znaczeniu historycznym

Dodał, że wystawa jest zorganizowana na dwóch stacjach. - Jedna z nich to Krzysztofory, ale u ujścia Rudawy znajduje się urocze miejsce, gdzie powstało siedem pali cumowniczych, które jako muzeum dzierżawimy. W ramach wystawy otwieramy przystań flisacką, tam planujemy działania edukacyjne. Dla pracowników muzeum ta wystawa to wydarzenie historyczne, poza wystawą szopek to pierwsza ekspozycja w odremontowanych salach II piętra Pałacu Krzysztofory - stwierdził Michał Niezabitowski.

Posłuchaj
07:57 2022_04_18 09_35_53_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Wisła. Re-kreacja". Rzeka w nowych relacjach z miastem (Poranek Dwójki)

 

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Michał Niezabitowski (dyrektor Muzeum Krakowa)

Data emisji: 18.04.2022

Godzina emisji: 9.35

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

mo

Czytaj także

Feliks Gwiżdż. Góral, radiowiec, męczennik

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 05:40
Ten rzecznik regionalizmu podhalańskiego, polityk i dziennikarz poświęcił życie dla swojego regionu i ojczyzny. Zapłacił za to najwyższą cenę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej. Perła gotyckiej sztuki na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 05:40
Ołtarz Wita Stwosza z bazyliki Mariackiej w Krakowie to jeden z najwspanialszych gotyckich zabytków w Polsce. Od chwili konsekracji w 1489 roku prezentował się w tym samym miejscu z krótkim wojennym epizodem, wywieziony do Niemiec i odnaleziony dzięki uporowi prof. Karola Estreichera. Po renowacji 13 kwietnia 1957 roku został udostępniony publicznie.
rozwiń zwiń