62. Kaliskie Spotkania Teatralne. Aktorzy polskich scen zawalczą o nagrody

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 11:30
- Tegoroczny festiwal jest nieco nietypowy, zaczęliśmy go w minioną sobotę spektaklem, którego nie byliśmy w stanie bez znacznych strat artystycznych przenieść do Kalisza, dlatego nasi widzowie autokarami udali się do Teatru im. Słowackiego w Krakowie, gdzie zobaczyliśmy "Dziady" w reżyserii Mai Kleczewskiej - mówił w Dwójce Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych.
Plakat 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych
Plakat 62. Kaliskich Spotkań TeatralnychFoto: mat. pras.
  • Zbliżają się 62. Kaliskie Spotkania Teatralne - najstarszy festiwal teatralny w Polsce
  • Wydarzenie potrwa od 7 do 14 maja, w programie jest 14 spektakli, wystawy i koncert zespołu Dziczka

62. edycja Kaliskich Spotkań Teatralnych oficjalnie rozpoczyna się 7 maja. Przez tydzień widzowie będą mogli oglądać 14 spektakli z całej Polski. - Do Kalisza przyjeżdżają najlepsze, najciekawsze, najwybitniejsze spektakle z roku poprzedzającego festiwal - zapewniał Bartosz Zaczykiewicz.

"Dziady" w czasach wojny

Wśród festiwalowych tytułów znalazły się m.in. "Awantura w Chioggi" Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy "Źli Żydzi" Gdyńskiego Centrum Kultury, a także najgłośniejsze przedstawienie ubiegłego roku - "Dziady" przygotowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Jak się okazało, ze względów technicznych widowiska tego nie udało się pokazać w Kaliszu, stąd decyzja o tym, by kaliska widownia pojechała do Krakowa.

- Przez wydarzenia mające miejsce na Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji to przedstawienie nabrało niebywałej aktualności, kolorów, o których pisał Mickiewicz. Bardzo wprost się to w tej chwili w spektaklu przenosi - zauważył Bartosz Zaczykiewicz.

Nestor wśród festiwali

Kaliskie Spotkania Teatralne są najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce, nieprzerwanie organizowanym od 1961 roku. - Festiwal odbył się nawet w stanie wojennym, mieliśmy szczęście zrealizować go także w czasie pandemii, w tych krótkich okresach, kiedy można było grać - mówił dyrektor artystyczny wydarzenia. 

Jak podkreślił, od 1985 roku wydarzenie ma też drugi człon nazwy - Festiwal Sztuki Aktorskiej.

- To jedyny festiwal poświęcony tylko sztuce aktorskiej i tylko aktorzy są poddawani ocenie, tylko oni wywożą stąd nagrody. To jest też podstawowy klucz doboru spektakli - zaznaczył Bartosz Zaczykiewicz.

62. Kaliskie Spotkania Teatralne to jednak nie tylko teatr. W programie są też trzy wystawy towarzyszące, a na zakończenie festiwalu wystąpi zespół muzyczny z Dziczka z koncertem pt. "Pąć przez Ukrainę". Grupa powstała w Warszawie, a wykonuje tradycyjne pieśni z różnych regionów Ukrainy oraz Podlasia. Staropolskie słowo "pąć" oznaczało drogę i podróż, a w przenośni odnosiło się do życia, podróży człowieka od narodzin do śmierci.

Posłuchaj
15:44 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_04_26-09-32-12.mp3 Bartosz Zaczykiewicz zaprasza na Kaliskie Spotkania Teatralne (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartosz Zaczykiewicz (dyrektor artystyczny Kaliskich Spotkań Teatralnych)

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Czytaj także

Anna Smolar. W teatrze podejmuje trudne tematy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 14:30
W pierwszej godzinie "Stacji Kultura" w studiu Czwórki pojawiła się Anna Smolar, nominowana do Paszportu Polityki reżyserka spektaklu "Najgorszy człowiek na świecie" na podstawie książki Małgorzaty Halber. Co oznacza dla niej nominacja?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kaliskie ulice od 25 lat stoją teatrem

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 12:58
Aktorzy teatrów ulicznych mogą grać nawet wtedy, gdy pada deszcz. Jednak dziś wszyscy trzymają kciuki za słoneczną pogodę, by jubileuszowa 25. edycja Międzynarodowego Festiwalu Artystycznych Dziełań Ulicznych rozbłysła pełnym blaskiem. 
rozwiń zwiń