Anna Smolar. W teatrze podejmuje trudne tematy

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2016 14:30
W pierwszej godzinie "Stacji Kultura" w studiu Czwórki pojawiła się Anna Smolar, nominowana do Paszportu Polityki reżyserka spektaklu "Najgorszy człowiek na świecie" na podstawie książki Małgorzaty Halber. Co oznacza dla niej nominacja?
Audio
  • Reżyserka Anna Smolar opowiada o jej spektaklu "Najgorszy człowiek na świecie" (Stacja Kultura/Czwórka)
Nominowana do Paszportu Polityki reżyserka Anna Smolar
Nominowana do Paszportu Polityki reżyserka Anna SmolarFoto: PAP/Paweł Supernak

Anna Smolar Teatr może stać się przestrzenią eksperymentu wokół kwestii uzależnień i ról społecznych  

- To jest znak, że to, co robię jakoś przemawia. W tej nagrodzie ważne jest to, że wykracza poza ramy środowiska teatralnego, które mam już jakoś rozpoznane - mówi Anna Smolar. 

Jej najnowszy spektakl "Najgorszy człowiek na świecie", który  można oglądać na deskach Teatru im. Bogusławskiego w Kaliszu, pokazuje paradoks bycia kobietą sukcesu cierpiącą na alkoholizm. - Autorka zaadaptowanej przeze mnie powieści Małgorzata Halber podejmuje dialog z widzem, przekraczając stereotypy zakorzenione w tym temacie. Pokazuje, czym jest alkoholizm w wydaniu kobiecym. To jest bardzo duże tabu - podkreśla reżyserka.

Anna Smolar Jeśli chodzi o wyobrażenie, jaki jest mój teatr i co chcę zakomunikować to nie jestem w stanie jeszcze tego powiedzieć

W rozmowie z Katarzyną Dydo zdradza także, jaka była jej metoda pracy nad tekstem i z aktorami oraz w jaki sposób wytrąca widzów ze strefy komfortu. - Lubię, jak w moich spektaklach widz konfrontuje się ze swoją sferą wypartą - przekonuje Anna Smolar.

W Czwórce opowiada również, dlaczego o teatrze nauczyła się więcej w Polsce niż we Francji, co to znaczy grać poziomami fikcji, dlaczego aktorstwo jest bliskie życiu oraz jak udało jej się w "Najgorszym człowieku na świecie" uniknąć utartego spojrzenia na alkoholizm.

Anna Smolar W teatrze zależy mi na tym, aby to co robię miało większy wydźwięk. Chcę pokazać, że na jego deskach dzieje się coś gorącego

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Anna Smolar (reżyserka)

Data emisji: 20.12.2016

Godzina emisji: 10.16

jsz/kd

Czytaj także

Marcin Kwaśny: żeby dobrze grać, trzeba zaistnieć w swojej głowie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 11:40
- Każdy młody artysta powinien być uparty w dążeniu do celu, jeśli to, co robi jest jego prawdziwą pasją - przekonuje aktor Marcin Kwaśny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Dereszowska: spóźniam się, ale jestem sumienna

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2016 15:30
- Na pierwszym roku szkoły teatralnej sporo osób pewnie myślało, że będę tą, która z uczelnią pożegna się najszybciej. Kompletnie nie mogłam się odnaleźć. Potem wzięłam się w garść i wyszło mi to na dobre - wspomina Anna Dereszowska.
rozwiń zwiń