Ewa Prządka - wspomnienie dziennikarki radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 10:02
- Jeździła bardzo często do Włoch, tam rozmawiała z malarzami, rzeźbiarzami. Znakomicie trzymała rękę na pulsie sztuki - w "Poranku Dwójki" zmarłą wczoraj (8.05) dziennikarkę Ewę Prządkę wspominała jej redakcyjna koleżanka Irena Heppen.
Ewa Prządka przez lata prowadziła audycję W stronę sztuki w radiowej Dwójce
Ewa Prządka przez lata prowadziła audycję "W stronę sztuki" w radiowej DwójceFoto: shuttestock

Ewa Prządka była absolwentką wydziałów Pedagogiki oraz Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Z Dwójką związana była od początku lat dziewięćdziesiątych. W Programie 2 Polskiego Radia opowiadały o niej Bożena Fabiani, Agnieszka Morawińska i Irena Heppen.

Harmonijna panienka

Życiowe drogi Ewy Prządki z Agnieszką Morawińską, historykiem sztuki, skrzyżowały się bardzo wcześnie, bo już w latach gimnazjalnych. Szkoła im. Królowej Jadwigi w Warszawie była wówczas żeńska. - Ewa była śliczna, miała sarnie oczy, czarne oczy. Była bardzo miłą i interesującą panienką - wspominała Agnieszka Morawińska. - Była bardzo harmonijna.

W stronę sztuki

Przez lata koleżanki nie słyszały o sobie, aż do czasu kiedy Ewa Prządka zaczęła być rozpoznawalna dzięki swojej współpracy z Polskim Radiem. Przypomnijmy, że z Dwójką związała się już na początku lat dziewięćdziesiątych. Była pomysłodawczynią i współautorką słynnego cyklu "W stronę sztuki" - gawęd dr Bożeny Fabiani - w przystępny sposób opowiadających o najwybitniejszych artystach i ich dziełach.

Nie była artystką sensu stricto, ale sztukę uprawiała na co dzień w teorii i praktyce - opowiadała Irena Heppen, dziennikarka Polskiego Radia. - Ewa niesłychanie dobrze gotowała, rzekłabym: fantastycznie. Sztuka stołu była dla niej chyba czymś równie ważnym jak praca zawodowa.

Czytaj także:

Włoska Polonia

Ważnym elementem działalności Ewy Prządki była współpraca z włoską Polonią. Rozmowy, wywiady, w sumie dziesiątki godzin rozmów z emigrantami od czasów II wojny światowej. - Wszystkimi osobami zajmowała się, prowadząc biuletyn polonijny - podkreśliła Irena Heppen. - Długie lata to była ważna część jej pracy.

Ewa Prządka była laureatką nagrody IKAR, za popularyzowanie problemów polskiej książki, oraz Honorowej Odznaki Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2012 roku, jako głosicielka "sprawy polskiej" we Włoszech, została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Posłuchaj
08:06 Poranek Dwójki Prządka 9 maj 2022 08_10_02.mp3 Bożena Fabiani, Agnieszka Morawińska i Irena Heppen wspominają Ewę Prządkę (Poranek Dwójki)

 

***

Goście: Bożena Fabiani (historyk sztuki), Agnieszka Morawińska (historyk sztuki), Irena Heppen (dziennikarka)

Data emisji: 9.05.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Familia della Robbia porzuca wełnę dla rzeźby

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 10:30
– Młody wełniarz prowadził podwójne życie. Formalnie krzątał się w interesie rodzinnym, a faktycznie całymi dniami przesiadywał w warsztacie rzeźbiarskim – mówiła dr Bożena Fabiani o Luce della Robbii.
rozwiń zwiń