10 tys. falsyfikatów, czyli historia księcia fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 11:30
- Falsyfikaty to nic nowego, ale tutaj zdumiewa skala zjawiska. Jeden człowiek i 500 płócien, 10 tysięcy rysunków - opowiadała dr Bożena Fabiani o znanym XX-wiecznym fałszerzu dzieł sztuki Ericu Hebbornie.
Audio
  • 10 tys. falsyfikatów, czyli historia księcia fałszerzy (W stronę sztuki/Dwójka)
  • "Ten, kto chce być dobrym fałszerzem, musi znać się m.in. na modzie" (W stronę sztuki/Dwójka)
Księżniczka boli, jeden z najsłynniejszych fałszywych obrazów w dziejach sztuki
"Księżniczka Éboli", jeden z najsłynniejszych fałszywych obrazów w dziejach sztukiFoto: wikimedia/domena publiczna

Sandro_Botticelli_1200.jpg
Malować jak Sandro Botticelli

Nie bez przyczyny zwano go księciem fałszerzy. - Kiedy ukazały się jego pierwsze wspomnienia, żadne muzeum nie przyznało się do tego, że wiszące u nich obrazy, o których Hebborn wyraźnie napisał, że są jego pędzla, to nie oryginały. Ale po pewnym czasie płótna te dyskretnie wycofano z ekspozycji – mówiła dr Fabiani.

W audycji dowiemy się m.in., jak wyglądała droga Hebborna - od skomplikowanego dzieciństwa (podpalił swoją szkołę), poprzez malarskie studia, po zdobycie najwyższej pozycji w sztuce, jak to określał, nie podrabiania, ale malowania obrazów w stylu ich autorów. – Nie wytrzymał jednak konspiracji, a fałszerz musi się ukrywać – przypominała dr Fabiani, wskazując na dramatyczne zakończenie życia Hebborna.

vermeer alegoria malarstwa.jpg
Vermeer. Geniusz, który utonął w długach

W nagraniu również przypomnienie, że w historii malarstwa aż roi się od falsyfikatów. Bo jak rozumieć to, że Rembrandt pozostawił ok. 700 obrazów, a w różnych zbiorach na świecie znajduje się kilka tysięcy autentycznych Rembrandtów?

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Przygotowała: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 6/20.08.2017

Godzina emisji: 10.15

jp/pg

Czytaj także

Jak Lotto trzysta lat czekał na uznanie

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2016 15:00
– Zniknął na długo w cieniu potęg weneckiego malarstwa, takich jak Giorgione czy Tycjan – mówiła dr Bożena Fabiani o wybitnym twórcy włoskiego renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katedra we Florencji. "Nikt nie wierzył, że to możliwie"

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 12:19
- Powiedział, że postawi kopułę katedry bez rusztowań czy filarów. Władze miejskie uznały jednak, że nie wie, co mówi. A mieszkańcy Florencji, widząc go idącego ulicami, wołali: "wariat" - opowiadała dr Bożena Fabiani w audycji o genialnym architekcie Filippie Brunelleschim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wydarzyło się na "Kredowych skałach na Rugii"?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 11:00
Słynny obraz Caspara Davida Friedricha przedstawia pejzaż niemieckiej wyspy Rugii z trzema zagadkowymi postaciami na pierwszym planie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Obrońca skarbów". Misja Karola Estreichera

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 14:00
Fragmenty książki Marty Grzywacz "Obrońca skarbów. Karol Estreicher - w poszukiwaniu zagrabionych dzieł sztuki" czytał w Dwójce Grzegorz Kwiecień.
rozwiń zwiń