"Warszawskie Spotkania Teatralne pokazują to, co najciekawsze w polskim teatrze"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 10:00
- Program Warszawskich Spotkań Teatralnych nie jest układany wedle jakiejś zasady tematycznej. To ma być przegląd tego, co najciekawsze, najlepsze i najgłośniejsze w danym czasie w polskim teatrze. Warto, aby warszawska publiczność to zobaczyła - mówił w Dwójce kurator wydarzenia Wojciech Majcherek.
42. odsłona Warszawskich Spotkań Teatralnych powstała z tęsknoty. Zdj. ilustracyjne
"42. odsłona Warszawskich Spotkań Teatralnych powstała z tęsknoty". Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Frame Stock Footage
  • Najciekawsze, najgoręcej dyskutowane spektakle teatralne z całej Polski, które po raz pierwszy zostaną zaprezentowane w stolicy - tak na 42. Warszawskie Spotkania Teatralne zapraszają ich organizatorzy.
  • O szczegółach programu opowiedział kurator wydarzenia Wojciech Majcherek, który pełni tę funkcję po raz ostatni.

Dwóch "Wujaszków Wania"

W ramach Warszawskich Spotkań Teatralnych obejrzeć będzie można dwa spektakle "Wujaszek Wania". - Jednak różnice są zasadnicze, choć to przecież ta sama sztuka. Interpretacje są całkowicie różne: jedna to kameralne przedstawienie Teatru Ludowego w Krakowie, a komedia Teatru Zagłębia w Sosnowcu jest grana na dużej scenie. W tym przedstawieniu akcent jest położony bardziej na stronę humorystyczną, dość mocno groteskową, choć to nie jest sztuka wyłącznie do śmiechu - zaznaczył Wojciech Majcherek.

Współcześnie o katastrofie ekologicznej

Mówił również o spektaklu prezentowanym przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu. - "Badania ściśle tajne" to współczesna sztuka Iwana Wyrypajewa, w reżyserii Norberta Rakowskiego. To rzecz poniekąd sensacyjna, w istocie niesie jednak poważną refleksję nad ważnym problemem ludzkości, czyli katastrofą ekologiczną - powiedział.

Oryginalnie i emocjonalnie

Teatr im. Horzycy w Toruniu pokaże autorski spektakl słoweńskiego reżysera Jerneja Lorenciego. - Są tam inspiracje biblijne: "Pieśnią nad pieśniami", Księgą Hioba, Apokalipsą św. Jana. To przedstawienie bardzo oryginalne, z pozoru ascetyczne, niosące jednak silne emocje i poruszające dla widzów - podkreślił Wojciech Majcherek.

Posłuchaj
13:59 2022_05_17 08_33_14_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 "Warszawskie Spotkania Teatralne pokazują to, co najciekawsze w polskim teatrze" (Poranek Dwójki)

 

Jak czytamy na stronie organizatora, 42. odsłona Warszawskich Spotkań Teatralnych to szansa na obejrzenie najciekawszych, najgoręcej dyskutowanych przedstawień z całej Polski, które miały swoją premierę w poprzednim roku, a nie były do tej pory prezentowane w stolicy. "Niezmiernie cieszymy się, że święto teatru będziemy mogli obchodzić wspólnie, na żywo dzielić się opiniami i wrażeniami. Tradycyjnie zaprosimy widzów na spotkania z twórcami, które odbywać się będą po przedstawieniach w Sali im. Witolda Zatorskiego".

Wśród twórców, których prace zobaczymy na 42. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, są nie tylko nazwiska znane, ale również debiutanci - młodzi reżyserzy, których sztukę teatralną warto poznać.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Majcherek (kurator 42. Warszawskich Spotkań Teatralnych)

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 8.30

mo

Czytaj także

Wiesław Myśliwski z tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 09:45
- W trudzie bycia wolnym widzę sens uprawiania literatury, mimo kosztów, jakie za to płacę. Patrząc na swoje życie z perspektywy dziewięćdziesięciu lat, sądzę, że to literatura nauczyła mnie wolności - mówił Wiesław Myśliwski podczas uroczystości związanych z uhonorowaniem go tytułem doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wydarzenie miało miejsce 12 maja br. podczas obchodów 658. rocznicy powołania uczelni do istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspomnienie o Jerzym Treli. "Kochał teatr w sobie, a nie siebie w teatrze"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 13:22
- Traktował teatr jako misję, którą niesie dla ludzi. I gdy ludzie odwdzięczali mu się sympatią, to było dla niego najważniejsze w życiu, bo poświadczało, że coś im dał - wspominała w Dwójce Jerzego Trelę Dorota Segda. Wybitny aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 80 lat.
rozwiń zwiń