Dorota Kobiela: "Chłopi" to opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 19:00
- Powieść jest niezwykle symboliczna, jeśli chodzi wizualną stronę. Czasami są bardzo obrazowe metafory, które kojarzą nam się z konkretnymi dziełami, które chcemy wykorzystać w filmie. Chciałabym głównie zobrazować ten film obrazami Chełmońskiego. Myślę, że to będzie dobre połączenie - opowiadała w Dwójce Dorota Kobiela, reżyserka nowej adaptacji "Chłopów"
Dorota Kobiela
Dorota KobielaFoto: Agencja Forum

Posłuchaj
29:17 Dwójka 2021_02_05-17 O wszystkim z kulturą.mp3 Dorota Kobiela o nowym filmie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

W audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy z nominowaną do Oscara za film "Twój Vincent" Dorotą Kobielą na temat pracy nad nową adaptacją "Chłopów" Władysława Reymonta.

Film powstaje tą samą techniką malarską, co "Twój Vincent". W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska. Na ekranie zobaczymy również m.in. Mirosława Bakę (Boryna), Sonię Mietelicę (Hanka), Roberta Gulaczyka (Antek) oraz Ewę Kasprzyk (Dominikowa).

Malarskość książki

- Pomysł pojawił się bardzo dawno, jeszcze na etapie pracy nad Vincentem, a może nawet wcześniej. Słuchałam "Chłopów" na audiobooku i dużo odniesień do malarstwa mi się ukazało. Książka jest tłumaczona na wiele języków, więc mogliśmy sprawdzić jej odbiór poza Polską - opowiadała reżyserka.

Władysław Reymont napisał i opublikował "Chłopów" na początku XX wieku, a w 1924 roku otrzymał za to dzieło literacką nagrodę Nobla. 

Hanka to postać, która uczy sztuki przetrwania. Dzisiaj inspiruje jak nigdy! W jej rolę wcieli się Sonia Mietielica/Соня Метелица.

Opublikowany przez Chłopi Środa, 3 lutego 2021

- To jest historia, która mogłaby się wydarzyć i na dworze królewskim i na wsi. Jest bardzo wartka i dramatyczna, jest walka pokoleń, czyli bardzo uniwersalne tematy, które są przedstawione w sposób bardzo malarski - mówiła Dorota Kobiela. 

Czytaj także:

Powieść "Chłopi" to także bardzo rozpoznawalne i charakterystyczne postacie. - Postacie mają bogate tło psychologiczne. Pracowałam z polskimi aktorami i rzeczywiście było tych postaci sporo i praca była czasami bardzo skomplikowana - opowiadała reżyserka.

Czasy pandemii i kręcenie filmu

Film kręcony był w wyjątkowo trudnym momencie, w czasie pandemii, kiedy musiały być zachowane wszystkie obostrzenia. - Mieliśmy dużo szczęścia, że w ogóle udało nam się to nakręcić. Przede wszystkim było ogromne napięcie na planie - opowiadała Dorota Kobiela.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Dorota Kobiela (reżyserka)

Data emisji: 5.02.2021

Godzina emisji: 17.30


Czytaj także

"Chłopi". Jagna z Boryną wchodzą do telewizji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2023 05:40
51 lat temu miała miejsce premiera serialu telewizyjnego według słynnej powieści Władysława Reymonta. "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego to jedna z najpopularniejszych produkcji w historii Telewizji Polskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak namalować zekranizowanych "Chłopów"?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 12:30
Artyści malarze poszukiwani do filmu – nie jako aktorzy, ale jako ci, którzy film... namalują. Zakończyły się bowiem zdjęcia do ekranizacji "Chłopów" w reżyserii Doroty Kobieli. Teraz film trzeba przenieść na płótno.
rozwiń zwiń