Polscy kompozytorzy i zagraniczni wykonawcy. W Krakowie rusza Festiwal Muzyki Polskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 12:33
- Przez szereg lat prezentowaliśmy artystów zagranicznych, którzy przyjeżdżali na festiwal do Krakowa, specjalnie przygotowując program na nasze zaproszenie po to, aby potem tę naszą polską muzykę prezentować na świecie - tak o idei wydarzenia mówił jego dyrektor Paweł Orski.
Festiwal Muzyki Polskiej organizowany jest od 2005 r. przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, powołane przez grupę muzykologów, menedżerów kultury i miłośników muzyki
Fe­sti­wal Muzyki Polskiej or­ga­ni­zo­wa­ny jest od 2005 r. przez Sto­wa­rzy­sze­nie Mu­zy­ki Pol­skiej, po­wo­ła­ne przez gru­pę mu­zy­ko­lo­gów, me­ne­dże­rów kul­tu­ry i mi­ło­śni­ków mu­zy­kiFoto: VTT Studio/Shutterstock

W tym roku Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się już po raz osiemnasty. - Staramy się pokazywać muzykę polską, także tę, która nieczęsto jest grana w salach koncertowych, także tę, która wykracza poza kanon programowy koncertów filharmonicznych czy też orkiestr. I oczywiście staramy się prezentować artystów, którzy są wyjątkowi - wyjaśniał Paweł Orski.

Mi­ran­da Liu i piekielnie trudne wyzwanie


Festiwal rozpocznie się 8 lipca koncertem skrzypaczki Mi­ran­dy Liu, która na co dzień rezyduje w Budapeszcie i już kilka lat temu pojawiła się na krakowskim festiwalu.

- Wtedy wystąpiła z programem kameralnym, a w tym roku, specjalnie na nasze zaproszenie, przygotowała I Kon­cert skrzyp­co­wy fi­s-moll Henryka Wieniawskiego, koncert, który jest piekielnie trudny - przyznał gość Dwójki.

"Panom już dziękujemy"

Paweł Orski zwrócił również uwagę na koncert, który będzie miał miejsce 16 lipca. W krakowskiej filharmonii wystąpi wtedy ukraiński pianista Ar­tem Ya­syn­skyy oraz Sin­fo­niet­ta Cra­co­via pod batutą swojej nowej dyrektorki artystycznej Ka­ta­rzy­ny To­ma­li­-Je­dy­nak.

- Festiwal w tym roku rozpoczyna cykl koncertów z udziałem Sin­fo­niet­ty Cra­co­vii, który poprowadzą panie dyrygentki. Śmieję się, że ten cykl będzie zatytułowany przewrotnie "Panom już dziękujemy", myślę, że koledzy dyrygenci znienawidzą mnie za ten pomysł, ale chcielibyśmy pokazać, że to, co w innych krajach jest już na porządku dziennym, w Polsce wciąż jest ewenementem, ciekawostką środowiskową - podkreślał Paweł Orski.

Gust dyrektora i odkrywanie nowości

Ideą festiwalu jest pokazywanie różnorodności polskiej muzyki - bogactwa epok, stylów i form, a wśród prezentowanych utworów znajdują się takie, które wykonywane były bardzo rzadko albo jeszcze nigdy. Dyrektor Paweł Orski potwierdził, że również i dla niego samego program ten jest pełen zaskoczeń i odkryć. I stwierdził, że także inni szefowie festiwali w swojej pracy kierują się prywatnymi upodobaniami.

Czytaj także: Marek Pasieczny i Krzysztof Pełech: muzyka Wieniawskiego to wyzwanie

- Myślę, że jest spora grupa dyrektorów, którzy się do tego nie przyznają, albo potrafią się do tego przyznać tylko przed sobą, że ten program jednak ma dość duże znamiona ich gustu i zapotrzebowań estetycznych - przyznał. - Jeśli chodzi o mnie, oczywiście staram się, aby po pierwsze iść za tropem i odpowiadać na oczekiwania publiczności. Ale idąc na festiwal, chciałbym mieć do wyboru jak największą różnorodność gatunków, form, wykonawców, aby poznawać coś nowego, odkrywać każdego wieczoru coś, czego jeszcze nie słyszałem.

Festiwal Muzyki Polskiej odbędzie się w dniach 8-30 lipca w Krakowie.

Posłuchaj
12:46 Dwojka_Poranek_Dwojki 2022_07_06-09-36-43.mp3 Paweł Orski zaprasza na Festiwal Muzyki Polskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Jakub Jamrozek

Gość: Paweł Orski (dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej)

Data emisji: 6.07.2022

Godzina emisji: 9.30

mg

Zobacz więcej na temat: Kraków Dwójka Jakub Jamrozek

Czytaj także

FestivALT. Współczesna sztuka żydowska i pytania bez odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2022 17:30
- Jest to festiwal skupiony na współczesnych kwestiach polsko-żydowskich. Rozmawiamy o nich przez pryzmat sztuki. Staramy się trochę podrażnić, zadać trudne pytania, niekoniecznie dając odpowiedzi - tak o krakowskim wydarzeniu FestivALT mówiła w Dwójce jego współorganizatorka Magdalena Rubenfeld Koralewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Michał Szczerba: średniowiecze to okres, który trzeba odczarować

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 11:30
- Sama nazwa "wieki średnie" powstała w epoce renesansu, w której dominowały inne, przeciwstawne zagadnienia ideologiczne. Tak naprawdę był to okres pełen zabawy, radości - mówił w "Poranku Dwójki" dr Michał Szczerba, kierownik krakowskiego projektu "Średniowiecze da się lubić!".
rozwiń zwiń