Krzysztof Kamil Baczyński - serce rozdarte między matką a ukochaną

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2022 11:01
- Konflikt między matką Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Stefanią, a żoną, Basią, musiał być bardzo gorący. Zresztą o tym pisało już wielu biografów, ja nie odkrywam żadnej tajemnicy - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Zyskowska, autorka zbeletryzowanej biografii "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego".
Krzysztof Kamil Baczyński, zdjęcie z okresu egzaminu tzw. małej matury (1937 r.)
Krzysztof Kamil Baczyński, zdjęcie z okresu egzaminu tzw. "małej matury" (1937 r.)Foto: Aleksander Jałosiński/Forum

Ukochane kobiety K.K. Baczyńskiego

Pisarka Katarzyna Zyskowska przez ostatnich 10 lat zgłębiała historię życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Efektem tej pracy w 2015 roku była książka "Ty jesteś moje imię". W środę 27 lipca premierę ma zaś kolejna publikacja tej autorki poświęcona poecie, który zginął w Powstaniu Warszawskim - "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego".

Autorka spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W swej powieści po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim - Krzysztofowi, jego matce Stefanii i ukochanej żonie Basi - by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości.

Obawy matki się nie potwierdziły

- Stefania nie była w stanie zaakceptować Basi jako narzeczonej. Ona widziała zupełnie inną kobietę dla swojego wychuchanego chłopca. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Barbary Drapczyńskiej. Wygląda jak dziewczynka: drobniutka, szczuplutka, twarz dziecka. A Stefa widziała dla swojego syna kobietę, która by mu trochę matkowała, która przyniosłaby mu węgiel z piwnicy i ugotowała obiad - stwierdziła Katarzyna Zyskowska.

Paradoksalnie, jak przyznała pisarka, Basia sprostała tej roli. - Kiedy wchodziłam głębiej w tę postać i czytałam na jej temat, okazało się, że ona była jak lwica, jeśli chodzi o sprawy Krzysia. To ona np. przynosiła mu notatki, kiedy studiowali razem i on wolał zostać w domu, bo była brzydka pogoda albo chciał pisać wiersze. To ona zajmowała tym całym domowym mikrokosmosem, który stworzyli - tłumaczyła.

Posłuchaj
14:14 Poranek Dwójki 27.07.2022 zyskowska.mp3 Rozmowa z Katarzyną Zyskowska, autorką książki "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" (Poranek Dwójki) 

4 sierpnia minie 78. rocznica śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Poeta zginął w Powstaniu Warszawskim jako żołnierz batalionu "Parasol" Armii Krajowej, w wieku 23 lat. Jego ślub z Barbarą Drapczyńską odbył się dwa lata wcześniej - w czerwcu 1942 roku.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Zyskowska (autorka książki "Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego")

Data emisji: 27.07.2022

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:00
- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodek Pawlik: komponowałem dla Baczyńskiego, dedykuję Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2022 18:10
- Tę płytę dedykujemy wszyscy Ukrainie, która walczy o swoją wolność i niepodległość. O podstawowe aspekty godności ludzkiej, bez której nasze życie nie ma kompletnie sensu - gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Włodek Pawlik, kompozytor, pianista jazzowy i laureat Grammy. Artysta skomponował muzykę do wybranych wierszy poety pokolenia Kolumbów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Płyta ukazała się właśnie na rynku.
rozwiń zwiń