56. Sabałowe Bajania. "Tu objawiają się talenty"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 09:49
- Spotykamy się tutaj pokoleniowo – bo i dziadek, i babcia, rodzice i dzieci – jak i spotykamy się regionalnie. Suwalszczyzna, Śląsk, Kaszuby, Małopolska czy Wielkopolska zjeżdża tutaj, żeby spotkać się i spróbować się o nagrody - opowiadał o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania Bartłomiej Koszarek - dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy", etnolog, multiinstrumentalista i tancerz.
Korowód uczestników imprezy inaugurujący 56. Sabałowe Bajania
Korowód uczestników imprezy inaugurujący 56. Sabałowe BajaniaFoto: PAP/Grzegorz Momot

"To miejsce i okazja do spotkania różnego rodzaju kultur", "Chyba nigdzie w Polsce tak się nie dba o tradycję" - tak goście i uczestnicy mówią o Festiwalu Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania. W tym roku wydarzenie odbywa się po raz 56. w dniach od 10 do 14 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Jak co roku najważniejszą częścią festiwalu jest Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych.

- Tutaj na pewno talenty się objawiają, to tutaj talenty można szlifować, ale i talentami można pokierować - zdradzał Bartłomiej Koszarek. - Ale można też podpatrzeć, jak diament staje się brylantem - dodał.

W tym roku - jak zapewniał dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury "Dom Ludowy" - zgłosiła się imponująca liczba uczestników, którzy chcą pokazać to, co najlepsze w ich regionie, ale i w artystach. Zespoły, śpiewacy i gawędziarze walczyć będą m.in. o główną nagrodę, którą jest Bukowiański Buk, a także o złotą, srebrną i brązową Spinkę Góralską. 

- Ważne jest także jury, które wszystko musi zsumować. Są w nim wybitni etnolodzy, etnografowie, muzykolodzy, dialektolodzy, którzy temu wszystkiemu się przyglądają, bo to jest konkurs ogólnopolski i ktoś musi być tym lepszym, a ktoś musi się przygotować i spróbować swoich sił w konkursie za rok - podkreślił.

Podczas Sabałowych Bajań nie może również zabraknąć widowisk inspirowanych folklorem, jak np. "Wesela Góralskiego" w wykonaniu zespołu "Wiyrchowianie" z Bukowiny Tatrzańskiej, czy wystawy i kiermaszu sztuki ludowej, a także zawodów strzeleckich o Sabałową Flintę. - Jest coś "dla ducha", ale i "dla brzucha", bo codziennie koła gospodyń wiejskich szykują smakowitości - zapewniał Bartłomiej Koszarek.

Posłuchaj
06:32 Poranek Dwójki 11.08.2022 Sabałowe Bajania.mp3 Festiwal Folkloru Polskiego 56. Sabałowe Bajania (Poranek Dwójki)

Festiwal Folkloru Polskiego 56. Sabałowe Bajania odbywa się pod patronatem radiowej Dwójki.

***

Rozmawiała: Magdalena Zbylut-Wiśniewska

Data emisji: 11.08.2022

Godzina emisji: 9.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


Czytaj także

Muzyka o cyklu natury i Chopin ludowym uchem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 06:00
O nowym albumie grupy Bastarda we współpracy z chórem uniwersyteckim SWPS rozmawialiśmy z Pawłem Szamburskim. Wspomnieliśmy także zmarłą niedawno wyśmienita śpiewaczkę kurpiowską - Zofię Warych. A w związku z rozpoczynającym się właśnie Konkursem Chopinowskim sprawdziliśmy, co o twórczości polskiego kompozytora myślą wiejscy muzykanci.
rozwiń zwiń