Kyohei Sorita: kocham Chopina, ale również Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 12:00
- Brahms jest dla mnie nowym kompozytorem, jego muzyka sprawia, że jestem szczęśliwy - mówił w Dwójce Kyohei Sorita, japoński pianista, który 21 sierpnia wystąpił na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa".
Kyohei Sorita
Kyohei SoritaFoto: NIFC

Muzyczne przyjaźnie

W programie recitalu Kyohei Sority znalazły się m.in. Sonata h-moll op. 58 Fryderyka Chopina oraz 6 utworów z op. 118 Johannesa Brahmsa. Pianista jest laureatem II nagrody XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Najważniejsze, co zdobyłem podczas konkursu, to nowe przyjaźnie, muzyczne przyjaźnie. To dla mnie ważne - mówił artysta i wymienił tych, z którymi najbardziej się zbliżył. - To m.in. Martin Garcia Garcia, Alexander Gadjiev, Bruce Liu.

Zrozumieć Chopina

Kyohei Sorita jest nie tylko wspaniałym wykonawcą muzyki Chopina, ale także znawcą jego biografii, osobowości i twórczości epistolarnej.

- Przeczytałem wiele książek dotyczących Chopina, również jego listy. Niestety nie ma ich tłumaczenia na język japoński, dlatego wiele razy je studiowałem. Chciałem zrozumieć uczucia towarzyszące Chopinowi - wyjaśniał.

Studia w Wiedniu

Kyohei Sorita jest obecnie studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, gdzie doskonali swój talent pod kierunkiem Piotra Palecznego. W Warszawie bywa jednak tylko co jakiś czas.

Obecnie mieszka w Wiedniu, gdzie równolegle studiuje dyrygenturę. To tam zachwycił się muzyką Johannesa Brahmsa.

- Brahms jest dla mnie nowym kompozytorem, jego muzyka sprawia, że jestem szczęśliwy. Oczywiście kocham Chopina, ale kocham również Brahmsa, - przyznał Kyohei Sorita. - Ich emocje, ekspresja wydają się do siebie podobne - dodał.


Posłuchaj
05:02 Dwojka Poranek Dwojki CHiJE 2022_08_22-08-07-09.mp3 Kyohei Sorita o swoim recitalu na festiwalu "Chopin i Jego Europa" (Poranek Dwójki)

***

W tym roku na festiwalu "Chopin i jego Europa" odbędzie się ponad 30 koncertów, m.in. recitale fortepianowe w wykonaniu mistrzów fortepianu.

Światowej sławy orkiestry i kameralistów usłyszymy aż w 16 koncertach, nie zabraknie także muzyki wokalnej: wybitni soliści wystąpią z recitalami. Wybrane koncerty Festiwalu będą dostępne w bezpłatnym streamingu na kanale Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina na YouTubie oraz w transmisjach na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

Organizatorem 18. festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Stanisław Leszczyński.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

***

Rozmawiał: Juliusz Goniarski

Gość: Kyohei Sorita (pianista)

Data emisji: 22.08.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

Logo sponsora
Czytaj także

Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- Nie sposób wybrać ten najważniejszy spośród 34 koncertów. To festiwal dla ludzi, których interesuje kultura wysoka i muzyka artystyczna - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artur Szklener o festiwalu "Chopin i jego Europa": romantyzm najważniejszym wątkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 18:00
- W tym roku zdecydowanie najważniejszym wątkiem jest kontekst polskiego romantyzmu. To dosyć ciekawa zbieżność, dlatego, że każdy festiwal "Chopin i jego Europa" do pewnego stopnia realizuje ten program, który w tym roku został przyjęty jako oficjalny program kulturalny dla naszego kraju - mówił w Dwójce dr Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

JJ Jun Li Bui przed koncertem w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 15:43
- W muzyce Chopina da się usłyszeć wiele reminiscencji z różnych kultur - mówił w Dwójce kanadyjski pianista JJ Jun Li Bui, który wystąpi w Warszawie podczas Festiwalu "Chopin i jego Europa". Koncert będzie transmitowany w Dwójce.
rozwiń zwiń