Rok Wisławy Szymborskiej. Wszystkie wiersze poetki zebrane w dwóch tomach

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 11:32
- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Wisława Szymborska w 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury
Wisława Szymborska w 1996 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literaturyFoto: GIOVANNETTI GIOVANNI/Olycom /Forum

W stulecie urodzin

Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. W fundacji jej imienia, którą kieruje Michał Rusinek, cieszą się na szansę, jaką daje to wydarzenie.

- Wisława Szymborska tak skonstruowała statut fundacji, że właściwie związała nam ręce, jeśli chodzi o promowanie jej poezji. Cała fundacja jest tak naprawdę nastawiona na innych poetów i poetki, pisarzy i pisarki. W Roku Wisławy Szymborskiej zrobimy wyłom od tej zasady. Uważamy, że możemy to zrobić właśnie dlatego, że setna rocznica urodzin przypada tylko raz - stwierdził gość Dwójki.

Zbiór poezji i park literacki

O twórczości wybitnej poetki z pewnością przypomni szykowana publikacja. - Wspólnie z wydawnictwem podjęliśmy decyzję, żeby składały się na nią dwa tomy. W pierwszym znajdą się wiersze tak zwane poważne, a w tym drugim zabawy literackie - zdradził Michał Rusinek.

Innym wydarzeniem związanym z Rokiem Wisławy Szymborskiej będzie otwarcie w Krakowie parku imienia poetki. Stanie się to 2 lipca 2023 roku, czyli dokładnie w dniu setnej rocznicy urodzin noblistki. - Będzie to pierwszy park literacki w Polsce i pierwszy park imienia kobiety w Krakowie - podkreślił prezes Fundacji im. W. Szymborskiej.


Posłuchaj
16:06 Poranek Dwójki rusinek 29.11.2022.mp3 Michał Rusinek o Roku Wisławy Szymborskiej i książce Jeremiego Przybory "Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu" (Poranek Dwójki) 

W drugiej części audycji rozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem o książce Jeremiego Przybory "Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu". To nietuzinkowy zbiór tekstów uwielbianego artysty o wyjątkowej wyobraźni, królestwo absurdu mistrza Przybory w wyborze naszego gościa oraz Konstantego Przybory - syna Jeremiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Michał Rusinek (literaturoznawca, tłumacz i pisarz, prezes Fundacji im. W. Szymborskiej, były sekretarz polskiej noblistki)

Data emisji: 29.11.2022

Godzina emisji: 9.35

pg/kor

Czytaj także

Nauka wdzięku, czyli listy Szymborskiej i Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 13:37
- Oni są bardzo powściągliwi w swojej twórczości, ale stosują też humor, by się zanadto z emocjami nie obnażyć. Barańczak powiedział zresztą kiedyś, że humor to coś śmiertelnie poważnego - mówił prof. Krzysztof Biedrzycki w audycji o zbiorze listów "Inne pozytywne uczucia też wchodzą w grę. Korespondencja 1972-2011" Wisławy Szymborskiej i Stanisława Barańczaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Michał Rusinek: Wisława Szymborska zastawiła na nas pułapkę

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 11:50
- Szymborska lubiła chować się za poczuciem humoru, za anegdotą. Dzięki temu tworzyła rodzaj pancerza wokół siebie - w dniu dziesiątej rocznicy śmierci noblistki (1.02) rozmawialiśmy z Michałem Rusinkiem z zarządu Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.  
rozwiń zwiń