"IO" nominowane do Oscara. "Na tle konkurencji nasz film jest bezkompromisowy"

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 11:37
- To wielka radość, że tak ważna postać polskiego kina dostaje tę nominację. Przez wszystkie te lata Jerzy Skolimowski obronił swój niepowtarzalny głos w kinie i to chyba jest jego największa siła. Oglądając ten film, można mieć wrażenie, że nakręcił go ktoś niebywale młody, odważny, niebojący się zabrać radykalnego głosu w ważnej sprawie - mówił aktor Mateusz Kościukiewicz o nominowanym do Oscara filmie "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Jerzy Skolimowski podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Jerzy Skolimowski podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: Łukasz Dejnarowicz/Forum

Dobre wiadomości zza oceanu

Amerykańska Akademia Filmowa listę swoich nominacji ogłosiła we wtorek (24.01). W kategorii "Najlepszy film międzynarodowy" o Oscara powalczy reprezentant Polski - film "IO" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. 

Najnowszy obraz weterana polskiego kina to swoisty protest przeciwko przemysłowej hodowli zwierząt. - Ten film walczy o los zwierząt; o to, żeby ludzkość spróbowała zmienić swój stosunek do zwierząt; żeby krańcowe przypadki, takie jak hodowla na przemysłową skalę, nie mogły mieć miejsca, żeby zostały zdelegalizowane. Celowo ośmieliłem się wpleść w swój film 50-sekundową scenę z fermy lisów. Jest to jedyna okrutna scena, którą oglądamy - podkreślał reżyser.

Film, który łamie serce

Twórcy "IO" przyjęli informację o nominacji z entuzjazmem, ale i spokojem. - Nadzieja zawsze gdzieś jest, ale chyba każdy z nas, artystów woli się nastawić, że bardziej "nie" niż "tak", żeby później się nie rozczarować - tłumaczyła Sandra Drzymalska wcielająca się w rolę Kasandry. 

Aktorka wyznała, że film "IO" rozdarł jej serce na pół. - Dla mnie jest to wielowarstwowa historia. Przez oczy osła opowiada o tym, jaką my, ludzie mamy relację ze zwierzętami, jacy jesteśmy w stosunku do świata, ale też wobec siebie nawzajem - stwierdziła.


Posłuchaj
04:03 Poranek Dwójki IO 25 styczeń 2023 08_08_01.mp3 Nominacja oscarowa dla filmu "IO" Jerzego Skolimowskiego (Poranek Dwójki) 

Jakie szanse na Oscara?

Film Jerzego Skolimowskiego powalczy o statuetkę z czterema innymi obrazami: "Na Zachodzie bez zmian" z Niemiec, "Argentyna, 1985" z Argentyny, "Blisko" z Belgii oraz "Cicha dziewczyna" z Irlandii. Jak relacjonował w "Poranku Dwójki" z USA Jan Pachlowski, tamtejsze media nie widzą w "IO" faworyta do Oscara.

- Najwięcej szans daje się niemieckiemu filmowi "Na Zachodzie bez zmian". W sumie otrzymał on aż 9 nominacji. I też ważna jest jedna kwestia, że obraz ten ma w Stanach Zjednoczonych dużą machinę marketingową, w przeciwieństwie do dzieła Jerzego Skolimowskiego. Jest to bardzo istotne, jeśli chodzi o przekonanie do głosowania członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie oznacza to jednak, że "IO" jest na straconej pozycji - dodał dziennikarz.

Posłuchaj
06:42 Poranek Dwójki Pachlowski 25 styczeń 2023 07_45_38.mp3 Jan Pachlowski o szansach filmu "IO" na Oscara (Poranek Dwójki) 

95. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w Los Angeles w nocy z 12 na 13 marca czasu polskiego.

Zobacz zwiastun filmu "IO":

[YouTube/GutekFilm]

***

Przygotowała: Agata Woźniak (IAR)

Data emisji: 25.01.2023

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

pg/kor


Czytaj także

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 18:35
- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Fabelmanowie" i nie tylko - filmowcy wracają do lat swojego dzieciństwa

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2023 18:50
- Reflektor na mnie i ja twórca powiem wam, jak to było (...). Przyznam, że jestem niesłychanie podejrzliwy wobec takich przedsięwzięć. Bardzo często zamieniają się w dzieła nieznośnie narcystyczne i to jest bolesne - mówił w Dwójce o najnowszym filmie Stevena Spielberga Piotr Gociek. Wspólnie z Adrianą Prodeus dziennikarz analizował reżyserskie autobiografie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"IO" Skolimowskiego z nominacją do Oscarów 2023!

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 14:45
Wśród filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów jest "IO" Jerzego Skolimowskiego. Ta produkcja ma szansę stać się najlepszym pełnometrażowym filmem międzynarodowym. O statuetkę powalczy z produkcjami z Niemiec, Argentyny, Belgii i Irlandii. Nominacje ogłosił aktor Riz Ahmed oraz producentka i aktorka - Allison Williams. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duchy Inisherin". Martin McDonagh - do śmiechu i do łez

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 18:15
- To jest dramat męskości. Zderzenia tradycyjnych męskich wartości w "Duchach Inisherin" doprowadzone są do skrajności, pewnej groteski. Przyjaźń, bardzo zmitologizowana, lojalność, wierność, bliskość mężczyzn, którzy wybaczają sobie wszystko i rozumieją się bez słów, zostaje wystawiona na próbę - mówiła Adriana Prodeus o obsypanym nagrodami filmie "Duchy Inisherin" w reżyserii Martina McDonagha.
rozwiń zwiń