Tomasz Makowski: wśród młodych ludzi czytanie staje się modne

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2023 10:00
- Najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem, mają czas na lektury. Oferta wydawnicza skierowana do młodych czytelników jest dużo bardziej urozmaicona i coraz bogatsza - mówił w Dwójce dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej
Dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki NarodowejFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nastolatki czytają więcej

Wzrost zainteresowania literaturą wśród nastolatków i stały niski poziom czytelnictwa wśród starszych czytelników. W "Poranku Dwójki" podaliśmy wyniki najnowszego raportu Biblioteki Narodowej "Stan czytelnictwa w 2022 roku". 

Ograniczenie kulturalnej aktywności

Dr Tomasz Makowski mówił o wpływie pandemii na aktywność kulturalną Polaków. - W pierwszym roku pandemii wiele osób zaczęło czytać, mieliśmy wzrost czytelnictwa. Kulturalne zaangażowanie, które wydawało się trwałe jednak w wyniku zmęczenia i zniechęcenia okazało się powierzchowne. Dużo rzadziej spotykamy się ze znajomymi i rodziną, pewne aktywności znacznie się ograniczyły. W czasie pandemii nie sięgnęli po książki ci, którzy wcześniej nie czytali - mówił gość Dwójki.

Większa popularność podkastów

Podkreślił, że obecne niepewne czasy mają wpływ na styl życia Polaków. - Pracujemy więcej, czytamy krótkie teksty w internecie, które zastępują kontakt z książką. Bardziej intensywnie słuchamy podkastów, nie chodzi tylko o audiobooki, a to oznacza zainteresowanie dłuższymi, bardziej wyrafinowanymi formami, to jest kontakt z tekstem. Najwięcej czytają ci, którzy czują się bezpiecznie pod każdym względem, mają czas na lektury - zaznaczył Tomasz Makowski.

Posłuchaj
15:59 2023_04_24 09_33_42_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Tomasz Makowski: wśród młodych ludzi czytanie staje się modne (Poranek Dwójki)

 

Po których autorów najczęściej sięgamy? Po jakie gatunki? Kto czyta częściej - kobiety czy mężczyźni? Jakie są najpopularniejsze wersje książek? Te pytania również zadaliśmy dyrektorowi Biblioteki Narodowej Tomaszowi Makowskiemu. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: dr Tomasz Makowski (dyrektor Biblioteki Narodowej)

Data emisji: 24.04.2023

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 11:55
Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dr Tomasz Makowski: mamy wybuch czytelnictwa wśród nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 11:00
- Jest dużo lepiej, niż było w zeszłym roku czy dwa lata temu. Dla nas ten wynik był miłym, bardzo miłym zaskoczeniem, dlatego że mamy ogromny wzrost czytelnictwa nastolatków, wybuch czytelnictwa - mówi dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń