Bartek Wąsik o "Pianokręgu": muzyka filmowa mnie inspiruje

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2023 10:00
- Program pierwszego koncertu tej edycji "Pianokręgu" jeszcze kilka miesięcy temu wyglądał inaczej, zdecydowałem jednak, że cykl rozpocznie się od spotkania specjalnego, poświęconego pamięci Ryuichiego Sakamoto. Jego kompozycje już wykonywałem w Królikarni, ale tym razem sięgnę po inne utwory. Są bardzo bogate, kolorowe i mocno fortepianowe - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik.
Bartek Wąsik
Bartek WąsikFoto: materiały promocyjne

Inspiracje i siła muzyki ilustracyjnej

Bartek Wąsik to pianista, kompozytor i aranżer, współzałożyciel i członek Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Podczas czwartego "Pianokręgu" pragnie podzielić się swymi inspiracjami muzycznymi, a jednocześnie pokazać, jak ważna jest siła muzyki ilustracyjnej. To jedno z założeń, które towarzyszy pianiście od pierwszej edycji imprezy w Królikarni.  

Koncert poświęcony pamięci Ryuichiego Sakamoto

Bartek Wąsik opowiedział w "Poranku Dwójki" o tegorocznej edycji "Pianokręgu". - Zaczynamy 4 czerwca o 18.00, a kolejne spotkania w pierwsze niedziele lipca, sierpnia i września. Program pierwszego koncertu jeszcze kilka miesięcy temu wyglądał inaczej, zdecydowałem jednak, że cykl rozpocznie się od spotkania specjalnego, poświęconego pamięci Ryuichiego Sakamoto. Jego kompozycje już wykonywałem w Królikarni, ale tym razem sięgnę po inne utwory. Są bardzo bogate, kolorowe i mocno fortepianowe - mówił pianista. 

Kilar, Preisner i Mykietyn

Kolejne koncerty skupią się wokół muzyki trzech polskich kompozytorów. - W lipcu zabrzmi muzyka Wojciecha Kilara do filmu "Dracula", te dźwięki towarzyszą mi od bardzo dawna. W sierpniu kompozycje Zbigniewa Preisnera do filmów Krzysztofa Kieślowskiego, we wrześniu muzyka Pawła Mykietyna na fortepian i elektronikę oraz do spektakli teatralnych Krzysztofa Warlikowskiego - zapowiadał Bartek Wąsik.

Posłuchaj
16:52 2023_05_31 09_34_17_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Bartek Wąsik o "Pianokręgu": muzyka filmowa mnie inspiruje (Poranek Dwójki)

 

Ukazać wielkie możliwości fortepianu

Opowiadał również o pracy nad opracowaniami muzyki symfonicznej i piosenek. - Transkrypcja utworu symfonicznego na fortepian powinna mieć rys wirtuozowski, sprawiać frajdę wykonawcy. Choćby przekładanie piosenek zespołu Radiohead na ten instrument to nadanie im wymiaru bardzo pianistycznego, jednocześnie ukazanie wielkich możliwości fortepianu. Te utwory się bronią, gdyż są świetnymi kompozycjami - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartek Wąsik (pianista, kompozytor i aranżer)

Data emisji: 31.05.2023

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Bartek Wąsik: piosenki Radiohead są pełne muzycznych wzorów

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 17:00
- Utwory zespołu Radiohead z różnych okresów stały się prostymi, bądź bardziej skomplikowanymi miniaturami na fortepian. Ta płyta jest zwierciadłem, w którym ja się przeglądam, a wynika to z ciekawości, kim jestem - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Daydreamer". Bartek Wąsik: na scenie słychać, czy publiczność jest skupiona

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2023 10:41
- Mówię z ręką na sercu, publiczność słychać podczas koncertu. Słychać, kiedy publiczność jest skupiona i jest w danej historii, którą tworzę na scenie. Tworzy się wtedy ta piękna magia, od której my muzycy jesteśmy uzależnieni - mówił w "Poranku Dwójki" pianista, kompozytor i aranżer Bartek Wąsik. Wkrótce artysta rusza w trasę koncertową ze swoją debiutancką płytą solową "Daydreamer. Bartek Wąsik plays Radiohead".
rozwiń zwiń