20. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". "Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 10:00
- Już od pierwszej edycji Festiwal "Warszawa Singera" jest bardzo urozmaicony. To coś dla tych, którzy lubią pośpiewać, potańczyć, mamy koncerty, wystawy, warsztaty, spacery, a także sesje naukowe - mówił w Dwójce Rafał Dajbor. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Anna Maria Jopek.
Anna Maria Jopek
Anna Maria Jopek Foto: Robert Wolański /materiały prom.

20. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera"

Koncerty, spacery historyczne, spotkania literackie, spektakle muzyczne, czytania performatywne. W najbliższą sobotę 26 sierpnia rozpoczyna się 20. odsłona Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Wydarzeniem będzie ceremonia otwarcia festiwalu, 27 sierpnia w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Tego wieczoru na scenie wystąpią dwie wyjątkowe osobistości świata muzyki: koncertująca na całym świecie izraelska piosenkarka i autorka tekstów Achinoam Nini, występująca jako Noa, z gościnnym udziałem jednej z najbardziej znanych i najoryginalniejszych polskich wokalistek Anny Marii Jopek.

Festiwal już trwa

Właściwie festiwal już trwa, a o jego szczegółach opowiedział w Dwójce Rafał Dajbor, dziennikarz, aktor i współpracownik Festiwalu od jego pierwszej odsłony. - Oficjalne otwarcie od dawna już jest jedną z wielu festiwalowych imprez, nie tylko w Warszawie, ale również w innych miastach. Biłgoraj, a właściwie cała Lubelszczyzna jest przesiąknięta Singerem - podkreślił rozmówca Pawła Siwka.

Artyści z całego świata

Dodał, że festiwal wrósł w mapę kulturalną świata, nie tylko Warszawy. - Przez te dwadzieścia lat przyjeżdżają do nas artyści z różnych krajów na całym świecie. Na tę mapę składa się bardzo wiele miejsc - zaznaczył Rafał Dajbor.


Posłuchaj
12:20 2023_08_22 09_35_08_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 20. Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". "Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Rafał Dajbor (dziennikarz, aktor i współpracownik Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera")

Data emisji: 22.08.2023

Godzina emisji: 9.35

mo

Czytaj także

Gołda Tencer. "To, co my chcemy robić, to ocalić od zapomnienia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 05:40
– Tak, jak mówił w Warszawie Singer, język jidysz nie jest językiem martwym, tylko zmarłych. Tak samo jest z kulturą żydowską: ona żyje – mówiła Gołda Tencer w Polskim Radiu w 1999 roku. Dziś mija 74. rocznica urodzin tej wielkiej polskiej aktorki, reżyserki i piosenkarki związanej z Teatrem Żydowskim w Warszawie.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

W centrum Wrocławia odkryto ślady po XIV-wiecznej synagodze. "Mogła być największa w tej części Europy"

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2023 05:45
Pozostałości po żydowskim domu modlitw – który według badaczy mógł być jednym z największych tego typu miejsc w tej części Europy – odnaleziono podczas prac archeologicznych w budynku Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Szewskiej.
rozwiń zwiń