Historia

Ile lat ma Płońsk? Archeolodzy twierdzą, że więcej niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:33
Przy okazji remontu rynku i przylegających do niego ulic w Płońsku, dokonano odkryć archeologicznych. - Nasze badania prawdopodobnie pozwolą przesunąć pierwotną lokację miasta z około 1400 roku na pierwsze dziesięciolecia II płowy XIV wieku - powiedział Marek Gierlach, archeolog, który kierował pracami wykopaliskowymi.
Rynek w Płońsku
Rynek w Płońsku Foto: PAP/ Albert Zawada

- Prace obejmowały przekładkę wszystkich instalacji. To było około 2 kilometrów liniowych wykopów oraz dwa wykopy pod zaplanowaną na rynku fontannę wraz z przepompownią o powierzchni 200 m kw. Teren jest pod ochroną konserwatora zabytków, wymagał nadzoru archeologicznego i ewentualnie ratowniczych działań archeologicznych - powiedział Marek Gierlach.

Odkrycie sprzed uznawanej lokacji Płońska 

Można było się spodziewać, że półtora roku prac przyniesie odkrycia archeologiczne. Jednak było ich tak wiele, że inwestycja przedłużyła się o 9 miesięcy.

- Efekty były nadzwyczajne. Odkryliśmy brukowaną płaszczyznę rynku jeszcze sprzed lokacji Płońska. Okazało się, że bruk ma krawężniki wykonane z grubych bali dębowych zachowanych w tak dobrym stanie, że przy próbie ich przecięcia rozleciała się piła. Ciekawe jest to, że rynek miał wtedy nieco inną orientację, obecny jest względem niego przekrzywiony o około 30 stopni w prawo - opowiedział.

Prace archeologiczne dowodzą, że Płońsk otrzymał prawo lokacyjne wcześniej niż przypuszczano.

- Do tej pory symbolicznie przyjmowało się, że nastąpiło to w 1400 roku, dzisiaj w świetle naszych badań myślimy, że to było wcześniej. Odkryliśmy na rynku pozostałości ratusza wraz z otaczającymi go kramami, mógł on powstać około 30 lat wcześniej, jednak żeby to potwierdzić, musimy poczekać na wyniki wszystkich analiz. Świadczy o tym też drewniana droga odnaleziona na ul. Grunwaldzkiej datowana na II połowę XIV wieku - podkreślił archeolog.

Pochówki Szwedów? 

Na rynku odkryto też niezwykłe pochówki.

- Zaskoczeniem były 4 pochówki szkieletowe w niewyjaśniony sposób ulokowane na rynku, bo przecież 150 metrów dalej funkcjonował cmentarz. Jedyne wytłumaczenie, jakie się nasuwa, to fakt, że były to pochówki wojenne, może szwedzkie. Ze względu na inną wiarę wyznawaną przez zmarłych, miejscowa społeczność mogła wzdragać się przed pochowaniem ich na własnym cmentarzu - powiedział Marek Gierlach.

Liczne odkrycia

Podczas prac archeologicznych znaleziono też wiele ciekawych obiektów ruchomych.

- Są to pozostałości uzbrojenia, czyli groty strzał, pozostałości rzędu końskiego. Fragmenty przedmiotów codziennego użytku: toporków, noży, narzędzi rzemieślniczych, a także elementów ozdobnych jak zapinka masońska, złoty krzyżyk świętego Benedykta, czy delikatna kolia z dmuchanych paciorków szklanych, które udawały perły, znaleziona w grobie młodej kobiety z maleńkim dzieckiem przytulonym do jej lewej nogi. Ciekawą rzeczą jest też unikatowy manierystyczny kafel piecowy z roślinną i kwiecistą arabeską z II połowy XVI wieku - wymienił archeolog. 

Na miejscu powstanie fontanna 

Uwagę przykuwa świetnie zachowany dzban.

- Pochodzi z XV, może początku XVI wieku, jest pięknie zdobiony ornamentem i został znaleziony przy jednej ze ścian kramu - wskazał.

Fontanna będzie upamiętnieniem pierwszego płońskiego ratusza.

- Powstał projekt fontanny, której obrys w skali 1:1 będzie odzwierciedlał fundamenty ratusza - wytłumaczył Marek Gierlach. 
PAP/Paweł Stępniewski/bm

Czytaj także

Lubelskie. XVII-wieczna moneta z Meksyku znaleziona pod Hrubieszowem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 05:40
Srebrna moneta znaleziona w ubiegłym tygodniu na polu we wsi Czerniczyn w powiecie hrubieszowskim najprawdopodobniej została wybita w pierwszej połowie XVII-wieku w Meksyku - podał Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków Dariusz Kopciowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile lat ma Gdańsk? Jest starszy niż dotąd sądzono

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2022 15:00
Z najnowszych badań wynika, że Gdańsk liczy sobie około 1100 lat. - Potwierdzają to wyniki badań archeologicznych przeprowadzonych w podziemiach Ratusza Głównego Miasta - poinformował dyrektor Muzeum Gdańska, archeolog, prof. Waldemar Ossowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mazowieckie: Krzyżacki skarb znaleziony na łące za kościołem

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2022 05:45
18 krzyżackich monet odkryli pasjonaci historii na jednej z łąk w miejscowości Jadów. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków najprawdopodobniej jest to największy skarb krzyżacki znaleziony na Mazowszu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Rzadki wizerunek Meduzy ze skrzydłami na rzymskiej mozaice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2023 05:33
Mozaikę z czasów rzymskich z rzadkim wizerunkiem głowy Meduzy ze skrzydłami odkryto w trakcie badań starożytnej willi w zachodniej Hiszpanii - podał portal Ancient Origins. Wielobarwną mozaikę, liczącą 1800 lat, odkryto na stanowisku archeologicznym Huerta de Otero w mieście Mérida (prowincja Badajoz), niedaleko granicy z Portugalią.
rozwiń zwiń