Szef artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej: sam mam ukraińskie pochodzenie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 15:51
- Jestem potomkiem ofiar akcji "Wisła". Wszyscy, którzy mają podobne przeżycia związane z Wołyniem, Oświęcimiem czy jakąś inną straszną sytuacją, przeżywają to i jest to zrozumiałe - mówił w "Poranku Dwójki" Roman Rewakowicz, dyrektor artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Wydarzenie odbędzie się na początku września pod patronatem radiowej Dwójki.
Roman Rewakowicz
Roman RewakowiczFoto: Yuri Totsky

Zagłuszyć krzyk armat muzyką

Krzyk armat próbujemy zagłuszyć pięknem dźwięku, harmonii i zachwytem nad niewysłowionym – nad muzyką - tak o rozpoczynających się 9. Dniach Muzyki Ukraińskiej w Warszawie napisał Roman Rewakowicz. W ramach przedsięwzięcia usłyszymy trzy koncerty (3, 5 i 10.09) obejmujące repertuar od XVII wieku do współczesności.

Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie organizuje Fundacja "Pro Musica Viva", która w tym roku świętuje jubileusz 25-lecia istnienia. - Od początku mieliśmy specjalizację polsko-ukraińską. Od pierwszych naszych akcji nasze działania były związane z promocją polskiej muzyki na Ukrainie i ukraińskiej muzyki w Polsce - podkreślał Roman Rewakowicz, prezes organizacji.

Mosty między Polską a Ukrainą

Gość Dwójki wyznał, że sam ma ukraińskie pochodzenie. - Tę rodzinną martyrologię przekułem dla siebie w potrzebę budowania mostów. Mówiąc inaczej, lata dwutysięczne w Polsce to było patrzenie na Zachód, co zrozumiałe. Na przekór tym oficjalnym tendencjom zacząłem, opierając się na moich rodzinnych przeżyciach, eksplorować tereny polsko-ukraińskie - tłumaczył dyrygent i kompozytor.

Posłuchaj
14:42 Poranek Dwójki rewakowicz 30.08.2023.mp3 Roman Rewakowicz o 9. Dniach Muzyki Ukraińskiej w Warszawie (Poranek Dwójki) 

9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie odbędą się pod patronatem Programu 2 Polskiego Radia.

Plakat 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie Plakat 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Roman Rewakowicz (dyrygent, kompozytor, dyrektor artystyczny 9. Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, szef Fundacji "Pro Musica Viva")

Data emisji: 30.08.2023

Godzina emisji: 9.35

pg

Czytaj także

"Są głosem wolnej Ukrainy". Waldemar Dąbrowski o Ukrainian Freedom Orchestra

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2023 17:00
- To naród bardzo utalentowany muzycznie. Wirtuozi ukraińscy grają we wszystkich orkiestrach świata, wspaniałe głosy, znakomici śpiewacy. My sami od lat ściśle współpracujemy z ukraińskimi artystami w naszym rutynowym repertuarze. A w tym szczególnym wypadku mamy do czynienia z nadzwyczajną mobilizacją i motywacją - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, o Ukrainian Freedom Orchestra.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koło wkoło Polski - muzycy na rowerach w szczytnym celu

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2023 22:00
- Jeżeli jest cel, pomoc innej osobie, która jest o wiele bardziej potrzebująca ode mnie, to trzeba to zrobić. Jeżeli jeszcze robi się to w najmilszym towarzystwie i na rowerze, to grzech tego nie zrobić - mówił w Dwójce Wiktor Rakowski, polsko-ukraiński puzonista związany z Operą Wrocławską i uczestnik wyprawy rowerowej "Koło wkoło Polski 2023".
rozwiń zwiń