Choroba Alzheimera. "Osoby chore widzą kogoś innego, a nie swych bliskich"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 10:00
- Kiedy w rodzinie pojawia się jakakolwiek choroba, to wszyscy chorują razem. Ale jednocześnie obserwujemy rozpad tych więzi, każdy z nas jest sam i nie wie jak się zachować. Na początku są to delikatne oznaki choroby Alzheimera, zdarzają się lekkie i zabawne sytuacje, rodzina stara się śmiechem przykryć to, co się zaczyna dziać. Potem jest coraz gorzej - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Radzikowska.
W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi do zniszczenia komórek mózgu
W przebiegu choroby Alzheimera dochodzi do zniszczenia komórek mózguFoto: Shutterstock/LightField Studios
  • 21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera - z tej okazji do kin trafia film Beaty Dzianowicz "Strzępy". 
  • O filmie i poruszanych w nim problemach w "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy z aktorką Agnieszką Radzikowską, która wcieliła się w jedną z głównych ról.

Ludzie chcą opowiadać swoje historie

Aktorka opowiadała o odbiorze obrazu przez widzów. - To bardzo potrzebny film, po seansach widzowie zostają i z nami rozmawiają, ludzie chcą opowiadać swoje historie. Ktoś się zgłasza i mówi: "u mnie moja babcia, u mnie mój tato". To są bardzo osobiste i ważne historie, które powinny być wypowiedziane i usłyszane. Mam nadzieję, że wywołamy pewną dyskusję na temat tej choroby, jak pomagać rodzinom. Po to warto robić takie filmy - podkreśliła rozmówczyni Rocha Sicińskiego.

Czytaj też:

Z czasem jest coraz gorzej

Tytuł "Strzępy" obrazuje psujące się rodzinne relacje. - Kiedy w rodzinie pojawia się jakakolwiek choroba, to wszyscy chorują razem. Ale jednocześnie obserwujemy rozpad tych więzi, każdy z nas jest sam. Na początku są to delikatne oznaki choroby Alzheimera, zdarzają się lekkie i zabawne sytuacje, rodzina stara się śmiechem przykryć to, co się zaczyna dziać. Potem jest coraz gorzej, pojawia się agresja wobec członków rodziny, tutaj jest skierowana w stronę mojej bohaterki - zaznaczyła Agnieszka Radzikowska.

Posłuchaj
14:34 2023_09_21 09_32_05_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Choroba Alzheimera. "Osoby chore widzą kogoś innego, a nie swych bliskich" (Poranek Dwójki)

 

Film o miłości, a nie o chorobie

Aktora wciela się w rolę Bogny. - Moja bohaterka to bardzo silna dziewczyna, której zazdroszczę siły i determinacji do walki o rodzinę, w której pojawia się choroba. To jest film o miłości, a nie o chorobie Alzheimera - mówiła.

Życie rodzinne musi ulec zmianie

Obraz Beaty Dzianowicz "Strzępy" zdobył Nagrodę za Debiut Reżyserski lub Drugi Film na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Nagrodę Specjalną Jury za scenariusz na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Film porusza temat rodziny, w której jeden z jej członków zmaga się z Alzheimerem. On przeżywa dramat, ale chorują wszyscy. Całe życie rodzinne musi ulec przeformatowaniu, cała logistyka podporządkowana zostaje chorobie - mówi reżyserka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Agnieszka Radzikowska (aktorka)

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 9.30

mo

Czytaj także

Alzheimer – od ponad 100 lat zagadka dla neurochirurgów

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 05:35
107 lat temu, 19 grudnia 1915 roku, zmarł Alois Alzheimer, lekarz psychiatra, neuropatolog. Jako pierwszy sporządził raport pośmiertny z badania mózgu pacjentki, która cierpiała na zaburzenia pamięci, mowy i innych funkcji życiowych, stwierdzając u niej "rozległą przedstarczą atrofię mózgu", którą nazywa się oficjalnie do dziś chorobą Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełom w leczeniu choroby Alzhaimera? "To początek czegoś nowego"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2022 16:35
Ze wstępnych wyników badań klinicznych wynika, że wstrzykiwany w dwutygodniowych odstępach nowy lek może spowolnić rozwój choroby Alzheimera. Lek musi być jednak podany we czesnym etapie tego schorzenia.
rozwiń zwiń