Film "On the Adamant" - dokumentalna prawda o chorobach psychicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 10:00
- Dzięki temu filmowi możemy zobaczyć coś, co jest dostępne tylko za zamkniętymi drzwiami, o czym się zazwyczaj nie mówi. Obawiałam się, że znów zobaczę to samo, jak potworny psychiatra lub psycholog będzie dręczyć pacjentów. Spotkałam się z obrazem prawdy - mówiła w Dwójce psychiatra dr Maja Herman.
Adamant - miejsce akcji filmu dokumentalnego, wyjątkowa barka na Sekwanie w Paryżu, ośrodek terapii dla osób chorych psychicznie
Adamant - miejsce akcji filmu dokumentalnego, wyjątkowa barka na Sekwanie w Paryżu, ośrodek terapii dla osób chorych psychicznieFoto: materiały promocyjne
  • W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy na temat francuskiego dokumentu "On the Adamant" w reżyserii Nicolasa Philiberta.
  • Produkcja została uznana najlepszym filmem tegorocznego 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie i nagrodzona Złotym Niedźwiedziem.
  • Film można już oglądać w polskich kinach.
  • 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Adamant to wyjątkowe miejsce na barce

Film "On the Adamant" to dokumentalna obserwacja niewielkiej społeczności dorosłych osób, cierpiących na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Przychodzą do ośrodka pomocy, by poddawać się terapii, by nie być samemu w domu. Tytułowy Adamant to wyjątkowe miejsce na barce, która zacumowała w 2010 roku na prawym brzegu Sekwany w Paryżu. Trafiających tam ludzi dzieli wiele, od życiowych historii, przez status społeczny i wiek. Łączy to, że każdy z nich potrzebuje pomocy. Niektórzy pacjenci odwiedzają Adamant codziennie, inni wracają od czasu do czasu, czeka tam na nich wykwalifikowany zespół opiekuńczy

Czytaj też:

Nieznany świat procesów terapeutycznych

Pacjenci na barce mogą liczyć na pomoc terapeutów, pielęgniarek i zewnętrznych współpracowników, którzy organizują dla swych podopiecznych różne aktywności. Film odkrywa przed widzami nieznany świat procesów terapeutycznych. - Dzięki temu filmowi możemy zobaczyć coś, co jest dostępne tylko za zamkniętymi drzwiami, o czym się zazwyczaj nie mówi. Obawiałam się, że znów zobaczę to samo, jak potworny psychiatra lub psycholog będzie dręczyć pacjentów. Spotkałam się z obrazem prawdy - podkreśliła psychiatra dr Maja Herman.

Posłuchaj
05:38 2023_10_10 07_44_02_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Film "On the Adamant" - dokumentalna prawda o chorobach psychicznych (Poranek Dwójki)

 

Zdrowi i chorzy - wszyscy mamy takie same potrzeby

Dodała, że film przedstawia realia. - Tak wyglądają pacjenci w oddziałach psychiatrycznych, takie mają zajęcia i tak funkcjonują w tej wspólnocie - powiedziała. - Okazuje się, że jesteśmy różni, ale równi, zdrowi i chorzy, wszyscy mamy takie same potrzeby. Chodzi o bycie razem, aby mieć kogoś, z można wypić kawę, po prostu porozmawiać, kto będzie dla nas wsparciem - zaznaczyła.

Ważne pytania o naturę, sens życia i kontaktów między ludźmi

Psychiatra i psycholog dr Sławomir Murawiec stwierdził, że jest to nowatorskie pokazanie osób ze schorzeniami psychicznymi. - Obraz stanowi zwiastun nowego etapu ukazywania chorych nie w sposób sensacyjny, aby widza straszyć lub ekscytować. To film dokumentalny w sensie dosłownym i w sensie przekazu. Ta grupa osób ma inne sposoby przeżywania, myślenia, komunikacji i ekspresji. Oni zadają sobie ważne pytania o naturę, sens życia i kontaktów między ludźmi - mówił.

ZWIASTUN FILMU:

[You Tube - Kino Pod Baranami]

***

Rozmawiał: Witold Banach

Goście: dr Maja Herman (psychiatra), dr Sławomir Murawiec (psychiatra i psycholog)

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 7.45

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mo

Czytaj także

Choroba Alzheimera. "Osoby chore widzą kogoś innego, a nie swych bliskich"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 10:00
- Kiedy w rodzinie pojawia się jakakolwiek choroba, to wszyscy chorują razem. Ale jednocześnie obserwujemy rozpad tych więzi, każdy z nas jest sam i nie wie jak się zachować. Na początku są to delikatne oznaki choroby Alzheimera, zdarzają się lekkie i zabawne sytuacje, rodzina stara się śmiechem przykryć to, co się zaczyna dziać. Potem jest coraz gorzej - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Radzikowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń i jej miejsce w ludzkim życiu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2023 00:00
Czy każdy człowiek zdolny jest do przyjaźni? Dlaczego przyjaźń jest tak ceniona i pożądana? Jakie są granice stania po stronie przyjaciela?
rozwiń zwiń