Festiwal "Eufonie". Święto dla polskich i ukraińskich melomanów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 11:15
- Największym naszym sukcesem jest zaproszenie maestro Sylwestrowa i premiera VIII Symfonii, która wybrzmi nie w Kijowie, nie w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko w Warszawie. Ten kontekst jest bardzo ważny - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem trwającego w Warszawie IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Plakat IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie
Plakat IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie"Foto: materiały prom.
  • Trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej (18-26 listopada)
  • Wydarzenie to prezentuje muzykę i artystów od Bałkanów, przez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś po kraje bałtyckie.
  • Motywem przewodnim IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" jest muzyka Austro-Węgier.

13 koncertów, 600 artystów

Wydarzenie to prezentuje muzykę i artystów od Bałkanów, przez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie. W programie tegorocznej odsłony znalazło się 13 koncertów - wśród nich trzy światowe prapremiery i trzy polskie premiery - w których wystąpi około sześciuset artystów.

Od Austro-Węgier po współczesność

Motywem przewodnim IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie" jest muzyka Austro-Węgier - wielonarodowej monarchii, która wywarła ogromny wpływ na kulturę całej Europy. Zabrzmi muzyka dawna i współczesna. - Wyszliśmy od Austro-Węgier, a ponieważ były tak ciekawe pomysły i było ich tak dużo, że – paradoksalnie – wyszliśmy poza okres stricte pojętego Cesarstwa Austro-Węgierskiego - opowiadała Aleksandra Jagiełło-Skupińska. - Zaczęły nas inspirować późniejsze utwory, późniejsze wydarzenia. 

Ukraińscy artyści stale obecni

Dodatkowo w festiwalowym programie widoczny jest duży udział repertuaru ukraińskiego. - Mistrzów z Ukrainy, naszych przyjaciół, kolegów artystów oraz publiczność nieustannie zapraszamy, niezależnie od kontekstu, w którym się obecnie znajdujemy - podkreślił  prof. Rafał Wiśniewski. - Mamy długą i dobrą tradycję współpracy z artystami z Ukrainy, oni od pierwszej edycji byli włączeni w naszą aktywność.

Czytaj także:


- Ten rok jest jednak rokiem niebywałym - zaznaczył dyrektor NCK. - Szukaliśmy mocnego akcentu, żeby również publiczność ukraińska, która jest obecna na terenie Rzeczpospolitej, mogła wysłuchać swoich mistrzów, repertuar ukraiński, i żeby wspólnie z Polakami mogli dzielić się emocjami.


Posłuchaj
18:11 Poranek Dwójki Eufonie 21 listopad 2022 08_39_21.mp3 Zaproszenie na IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej (Poranek Dwójki)

 

Polskie Radio jest patronem medialnym Festiwalu "Eufonie", a jego partnerem - PR2. Wydarzenie potrwa do 26 listopada.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Aleksandra Jagiełło-Skupińska (Rada programowa Festiwalu Eufonie)

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 8.40

pg/kor

Czytaj także

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2022 10:40
Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eufonie po raz czwarty. Tygiel muzyczny środkowowschodniej Europy

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 09:48
- Wałentyn Sylwestrow wie, czego chce, bo słyszy każdą nutę każdego swojego utworu w głowie i jeśli cokolwiek nie zgadza się z tym, co słyszy w swojej głowie, zawsze mówi, co mu się nie podoba - opowiadał Andrzej Boreyko o słynnym kompozytorze ukraińskim, którego VIII Symfonia zostanie prawykonana podczas IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowowschodniej Eufonie. Temat wiodący Festiwalu to Austro-Węgry, a drugą ideą wiodącą jest Ukraina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton… " na Eufoniach

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 10:59
- Trudno jest wymyślić nowy instrument, bo fizyka daje sygnały, że być może odkryła przed nami wszystkie tajemnice, natomiast cały czas pozostaje aktywność w dziedzinie nowego kontekstu istnienia dźwięku, bryły instrumentu, czy sposobu łączenia możliwości brzmieniowych - mówił w "Poranku Dwójki" Paweł Romańczuk, muzyk i kompozytor, który w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie przygotował w stołecznej Kordegardzie wystawę "Budujemy nowy ton, Jeszcze jeden nowy ton…".
rozwiń zwiń