Festiwal Rymkiewiczowski. Jarosław Marek Rymkiewicz i jego twórczość w szerokim kontekście

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 13:01
- Szczególnie przy pierwszej edycji festiwalu chcemy postać i twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza pokazać jak najszerzej. Tego jest tak dużo, że oczywiście musieliśmy się ograniczyć. Jako temat przewodni wybraliśmy śmierć, a tegoroczne hasło to "Dziady, upiory, przodkowie" - mówiła w Dwójce Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rusza 2 listopada.
Festiwal Rymkiewiczowski to interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane twórczością Jarosława Marka Rymkiewicza
Festiwal Rymkiewiczowski to interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane twórczością Jarosława Marka RymkiewiczaFoto: materiały prom.
  • Festiwal Rymkiewiczowski to interdyscyplinarne wydarzenie inspirowane twórczością Jarosława Marka Rymkiewicza.
  • Organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń, w tym debat, koncertów, przedstawień, spotkań z pisarzami, warsztatów i przedstawień teatralnych.
  • O szczegółach nowego festiwalu, który potrwa od 2 do 10 listopada, opowiadali w "Poranku Dwójki" dyrektor Izabela Michalska oraz Remigiusz Mazur, kurator części muzycznej wydarzenia i towarzyszącej mu konferencji.

Wciągamy do żywego spotkania, z żywymi i ze zmarłymi. Podejmujemy trudne tematy, oscylując między powagą a ironią. Sięgamy do wielkich klasyków i do wiedzy ludu. Poruszamy tematy ponad podziałami, nie unikamy przy tym dyskusji i ścierania się racji - w audycji zapraszaliśmy na nowy na kulturalnej mapie Warszawy festiwal.

Festiwal Rymkiewiczowski - o trudnych tematach między powagą a ironią

Hasło pierwszej odsłony wydarzenia to "Dziady, upiory, przodkowie".

- Jest to bezpośrednie nawiązanie do tego, co była jedną z największych fascynacji Rymkiewicza, czyli romantyzmu. Tam też właśnie szukamy. Też za romantykami idziemy do źródeł znajdujących się w kulturze ludowej. Tam szukamy opowieści o nas samych, pewnej prawdy, którą trudno w tej chwili jest wyłuskać, szczególnie pod naporem kultury masowej - podkreślała Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego.

Będzie interdyscyplinarnie

Wydarzenie skupia się nie tylko na twórczości pisarza, ale traktuje ją jako punkt wyjścia do przeżywania obecnych w niej wątków kultury. Obejmuje całość kultury: od literatury po filozofię, od teatru po muzykę - ze stałym odniesieniem do historii Polski i polskiej tradycji.

Kuratorem części muzycznej Festiwalu Rymkiewiczowskiego, a także towarzyszącej mu konferencji, jest Remigiusz Mazur. - Poezja jest szczególnym typem literatury, który uwrażliwia na sprawy przekraczania granic widzialnego i niewidzialnego. Poeta był zawsze bardem, począwszy od Homera. Muzyka z kolei przekracza te granice światów już bardziej wyraźnie. Jest obecna i w zaświatach, i u nas. Jest komunikacją w różne strony, wielokierunkową. Wysyłamy ją do ludzi i do nieba, jak to mówiono na wsi - tłumaczył gość Dwójki.


Posłuchaj
16:00 Poranek Dwójki michalska mazur 31.10.2023.mp3 Izabela Michalska i Remigiusz Mazur o Festiwalu Rymkiewiczowskim (Poranek Dwójki) 

I to właśnie muzyczny akcent zainauguruje pierwszą odsłonę Festiwalu Rymkiewiczowskiego. Będzie to koncert "Polskie znaki", który odbędzie się w najbliższy czwartek (2.11) o godz. 20.00 w warszawskim klubie Paladium.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Izabela Michalska (dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego), Remigiusz Mazur (kurator części muzycznej wydarzenia i towarzyszącej mu konferencji)

Data emisji: 31.10.2023

Godz. emisji: 9.35

pg


Czytaj także

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie... Pogańskie dziady, romantycy i motyw przejścia

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 17:15
Zaduszkowy czas, kiedy jesień zbliża się ku nieodległej już zimie, to okres szczególnej zadumy. Motyw przejścia z życia ku śmierci, jednej pory roku w drugą był szczególnie bliski poetom romantycznym. I o tym Katarzyna Cygler rozmawia ze swoim gościem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław M. Rymkiewicz - w pierwszą rocznicę śmierci. "Wierzył w odkrywczą moc języka"

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 22:00
- Wobec tego co pisał zawsze stawiał znaki zapytania, często ironiczne, mnożył byty, umieszczał siebie w tych historiach. Były one zawsze pisane przez filtr jego świadomości, wiedzy, przygotowania kulturowego, doświadczenia badacza itd. Tak naprawdę nie wiemy, czy Rymkiewicz naprawdę wierzył w to, co pisał - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Grzegorz Marzec. W piątek (3.02) minęła pierwsza rocznica śmierci cenionego poety, prozaika, dramatopisarza i eseisty.
rozwiń zwiń