Wojciech Kalwat, dyrektor Biura Niepodległa: w piątek 100-lecie radiostacji w Babicach

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 12:30
Jutro (17.11) będzie stulecie otwarcia wielkiej inwestycji z tamtych czasów, czyli radiostacji w Babicach. Za chwilkę, bo w roku następnym, będziemy mieli stulecie ustanowienia złotego jako polskiej waluty - mówił Wojciech Kalwat, nowy dyrektor Biura Niepodległa. Celem działania tej instytucji jest organizowanie i inicjowanie wydarzeń związanych z historią i niepodległością Polski.
Warszawa, 10.05.2023 r. Historyk Wojciech Kalwat podczas otwarcia wystawy multimedialnej Powstali 186364 na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie
Warszawa, 10.05.2023 r. Historyk Wojciech Kalwat podczas otwarcia wystawy multimedialnej "Powstali 1863–64" na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w WarszawieFoto: PAP/Marcin Obara
  • Gościem "Poranka Dwójki" był historyk Wojciech Kalwat - od 14 listopada nowy dyrektor Biura Niepodległa.
  • Celem działania tej instytucji jest "realizacja zadań z zakresu polityki pamięci".
  • Biuro Niepodległa organizuje obchody Dnia Flagi czy Święta Narodowego Trzeciego Maja, a także przypomina o rocznicach związanych z II RP.
  • Przed nami dwie ważne, setne rocznice - utworzenia radiostacji w Babicach oraz ustanowienia złotego jako polskiej waluty.

Wojciech Kalwat 14 listopada objął stanowisko dyrektora Biura Niepodległa. Instytucja ta powstała, by przygotować wydarzenia związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, którą obchodziliśmy w 2018 roku.

Pamięć o II Rzeczypospolitej

Po jubileuszu Biuro Niepodległa nie zostało zlikwidowane, a celem jego działania jest "realizacja zadań z zakresu polityki pamięci".

- Oprócz tej wspaniałej rocznicy mamy inne rocznice, do których obchodów Niepodległa jest w pewnym sensie predestynowana. Mówię tutaj o Dniu Flagi czy dniu Konstytucji 3 maja, ale także inne okrągłe rocznice związane z II Rzeczpospolitą. Jutro (17.11) będzie stulecie otwarcia wielkiej inwestycji z tamtych czasów, czyli radiostacji w Babicach. Za chwilkę, bo w roku następnym, będziemy mieli stulecie ustanowienia złotego jako polskiej waluty - mówił Wojciech Kalwat.

Programy dotacyjne

Nasz gość dodał, że Biuro Niepodległa rozszerza swoje działanie również poza ramy czasowe II Rzeczypospolitej.

- Do 9 grudnia trwa nabór w programie dotacyjnym "Niepodległa", w którym mogą być dotowane projekty, których merytoryczne działanie obejmuje okres już od konfederacji barskiej - a więc widzimy znaczne przesunięcie w głąb naszych dziejów - aż do czasów Solidarności - poinformował Wojciech Kalwat.

Jak dodał, program ten kierowany jest do organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury. - Będziemy dotować rekonstrukcje, wydarzenia, to, co można określić świętowaniem czy wydarzeniem bardzo radosnym, nowoczesnym i docierających do publiczności jak najszerszej i lokalnej - wyjaśniał dyrektor Wojciech Kalwat. - Drugi program, który właśnie jest w ocenie, to dotacja poświęcona powstaniu styczniowemu - dodał.

Czytaj także:

Wojciech Kalwat - popularyzator historii

Wojciech Kalwat na stanowisku dyrektora Biura Niepodległa zastąpił Wojciecha Kirejczyka. Jego kadencja będzie trwała siedem lat.

Nowy dyrektor jest historykiem, inicjatorem i realizatorem projektów o charakterze popularnonaukowym, edukacyjnych i multimedialnych. Współpracował z instytucjami państwowymi, samorządowymi, organizacjami pozarządowymi i edukacyjnymi.

Do tej pory pełnił funkcję pełnomocnika ministra kultury i dziedzictwa narodowego do spraw obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego.


Posłuchaj
15:31 Dwojka_Poranek_Dwojki_Niepodlegla_2023_11_16-08-32-20.mp3 Wojciech Kalwat, dyrektor Biura Niepodległa: jutro 100-lecie radiostacji w Babicach (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Wojciech Kalwat (historyk, dyrektor Biura Niepodległa)

Data emisji: 16.11.2023

Godzina emisji: 8.30

mgc

Czytaj także

Wakacyjna trasa projektu "Iskry Niepodległej" odwiedzi miejscowości wypoczynkowe i uzdrowiskowe

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 21:40
Wystartowała wakacyjna trasa "Iskr Niepodległej". To nowoczesny i multimedialny projekt Biura "Niepodległa". Trasa rozpoczyna się w Polańczyku, gdzie dla mieszkańców i turystów przygotowano również Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Przez dwa miesiące projekt odwiedzi 30 większych i mniejszych miast w całej Polsce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy kobiecy strój może być patriotyczny? Niezwykła wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 21:00
"Moda w służbie wolności" – taki tytuł nosi otwarta w środę, 8 listopada, wystawa w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu. Celem wystawy, nawiązującej do 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, jest ukazanie potęgi mody, dzięki której polskie kobiety mogły dać wyraz swemu zaangażowaniu w walkę o wolność Ojczyzny. Wystawa jest także jedną z atrakcji przygotowanych na tegoroczną edycję akcji "Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich" w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
rozwiń zwiń