"Żuan Don". Jeremi Przybora - jego pojemne serce i rodzinne tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 14:00
- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Wilczek-Krupa, autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don".
Jeremi Przybora - filar literacki Kabaretu Starszych Panów, znakomity poeta, pracował w Polskim Radiu przed wojną jako spiker
Jeremi Przybora - filar literacki Kabaretu Starszych Panów, znakomity poeta, pracował w Polskim Radiu przed wojną jako spikerFoto: Stanisław Dąbrowiecki/PAP
  • Gościem "Poranka Dwójki" była Maria Wilczek-Krupa, autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don".
  • Wcześniej dziennikarka napisała biografie dwóch polskich kompozytorów współczesnych - Wojciecha Kilara oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.

Książka powstawała przez ponad 5 lat. Autorka w tym czasie odkryła wiele wątków, które wcześniej nie były znane nawet najbliższym Przybory. "Żuan Don" to nakreślony z niespotykanym rozmachem barwny, wielowymiarowy i nieoczywisty portret jednego z najciekawszych artystów powojennej Polski.

Najpierw Kilar i Górecki, potem Przybora

Maria Wilczek-Krupa stwierdziła, że od dawna bardzo chciała pisać o Przyborze, a jednak wcześniej napisała biografie dwóch wielkich polskich kompozytorów - "Kilar. Geniusz o dwóch twarzach" oraz "Górecki. Geniusz i upór".

- Długo byłam dziennikarzem prasowym, a kiedy zastanawiałam się, kiedy zamiast tylko tekstów, artykułów, recenzji, wywiadów napiszę coś większego, to pierwszą osobą, która przyszła mi na myśl, był właśnie Jeremi Przybora. Zawsze chciałam o nim pisać, no ale trzeba było przejść najpierw przez dwie książki z takiego mojego ogródka, bo przecież ja nie jestem polonistą, nie jestem poetką, jestem teoretykiem muzyki, organistą, muzykiem po prostu. Więc to moje poletko było bezpieczniejsze - wyjaśniała Maria Wilczek-Krupa.

Czytaj także:

Miłości, miłostki

Autorka biografii podkreślała, że ważne było dla niej ukazanie portretu prawdziwego człowieka, ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła.

Jeremi Przybora i jego tajemnice

Jak dodała, innym wyzwaniem okazało się długie i niejednoznaczne życie. Jeremi Przybora przeżył bowiem 89 lat, a jego biografia rozpięta jest na tle aż trzech epok (1915-2004).

- Pojawiło się mnóstwo tajemnic rodzinnych, które trzeba było rozwikłać, jakieś konflikty, przez które trzeba było przejść - mówiła gość audycji.

Historia Jeremiego Przybory to również opowieść o ludziach (Jerzym Wasowskim, Kalinie Jędrusik, Irenie Kwiatkowskiej, Edwardzie Dziewońskim, Magdzie Umer, Grzegorzu Turnau i wielu innych). Opowieść o ponadczasowej konstelacji gwiazd, która fascynuje do dziś.

Posłuchaj
20:15 Dwojka_Poranek_Dwojki_Przybora_2023_11_21-09-31-23.mp3 "Żuan Don". Historia Jeremiego Przybory i jego epoki (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Maria Wilczek-Krupa (autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don")

Data emisji: 21.11.2023

Godzina emisji: 9.30

mgc/mo


Czytaj także

"To, co najpiękniejsze..." - "Damy Starszych Panów". Kolejny koncert cyklu Polskiego Radia [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 21:35
"To, co najpiękniejsze..." - "Damy Starszych Panów" to kolejny koncert z cyklu trwającego w Polskim Radiu od roku 2017. Wydarzenie odbyło się w środę (4.10) o godz. 19, a wybrzmiały takie utwory jak "Upiorny twist", "Kaziu, zakochaj się", "S.O.S.", "Bo we mnie jest sex", "Prysły zmysły", "Herbatka". Tematem wydarzenia była bowiem twórczość Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli piosenki Kabaretu Starszych Panów w niecodziennych aranżacjach i wykonaniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Piosenki Kabaretu Starszych Panów od A do Z"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2023 07:01
Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się blisko dwieście piosenek z Kabaretu Starszych Panów – kultowego programu telewizyjnego nadawanego w latach 1958-1966. Jednocześnie wznawiany jest sześciopłytowy box z płytami CD, wydany oryginalnie blisko ćwierć wieku temu.
rozwiń zwiń