Polskie Radio
Section05
Wiesław Gołas

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

47 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Piosenki Kabaretu Starszych Panów od A do Z"

Po raz pierwszy w serwisach streamingowych pojawia się blisko dwieście piosenek z Kabaretu Starszych Panów – kultowego programu telewizyjnego nadawanego w latach 1958-1966. Jednocześnie wznawiany jest sześciopłytowy box z płytami CD, wydany oryginalnie blisko ćwierć wieku temu.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Agencja Muzyczna Polskie Radio Kabaret Starszych Panów MUZYKA Jeremi Przybora Jerzy Wasowski Wiesław Gołas Irena Kwiatkowska Mieczysław Czechowicz Kalina Jędrusik Barbara Krafftówna Krystyna Sienkiewicz Edward Dziewoński Jarema Stępowski Wiesław Michnikowski Jacek Fedorowicz Zofia Kucówna Płyty Polskiego Radia

Teatr, film, kabaret. Wiesław Gołas - artysta kompletny

9 września 2021 roku zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej popularnych i lubianych polskich aktorów, znany z takich filmów jak: "Żona dla Australijczyka", "Poszukiwany, poszukiwana", czy seriali "Czterej pancerni i pies" oraz "Kapitan Sowa na tropie". Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Miał 90 lat.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wiesław Gołas aktorzy aktor odeszli 2021

Polska kultura straciła prawdziwą gwiazdę. Wspominamy Wiesława Gołasa

Smółka w "Prawie i pięści", baron Krzeszowski w "Lalce", ale przede wszystkim Czereśniak w "Czterech pancernych i psie" czy Majewski w "Alternatywach 4". Wiesław Gołas nie tylko grał w różnych gatunkowo filmach, występował też w kabarecie i śpiewał piosenkę aktorską. Był artystą wszechstronnym, a jego śmierć kończy pewną epokę.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha FILM aktor Wiesław Gołas kabaret

"Wszyscy go kochali". Artyści wspominają Wiesława Gołasa

- W środowisku słynął z tego, że potrafił zagrać wszystko, tryskał inwencją, uwielbiał pracować. Dar wyrażania siebie, różnych rzeczy, które są poza człowiekiem, były jego udziałem  - tak na antenie Dwójki Wiesława Gołasa wspominał aktor Jarosław Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas odeszli 2021 Jakub Kukla Maja Komorowska Jarosław Kilian jarosław gajewski Dwójka Teresa Lipowska Anna Seniuk emilia krakowska Tomasz Mościcki

"Był gwiazdą kabaretu". Jan Pietrzak o Wiesławie Gołasie

- Kabarety rozświetlały rzeczywistość PRL, a Wiesław Gołas występował aż w trzech - "Koń", "Starszych Panów" i "Dudek". Był doskonałym artystą pod względem talentu komediowego - mówił w Polskim Radiu 24 satyryk i komentator Jan Pietrzak. W czwartek nad ranem zmarł Wiesław Gołas. Wybitny aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Wiesław Gołas aktor aktorzy film polski

Magdalena Zawadzka o Wiesławie Gołasie: miał nieprawdopodobną rozpiętość talentu

- Ci, którzy zostali, będą go zawsze pamiętać i stawiać na piedestale sztuki. Był wielki i wybitnym aktorem o nieprawdopodobnym talencie i jego rozpiętości. Pamiętam jak mój mąż, Gustaw Holoubek, z uwielbieniem mówił o jego aktorstwie - powiedziała w Polskim Radiu 24 o Wiesławie Gołasie Magdalena Zawadzka, aktorka.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas aktorstwo śmierć kabaret wspomnienie Magdalena Zawadzka film polski POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Wiesław Gołas we wspomnieniach dyr. Teatru Polskiego Radia

- Wszyscy pamiętamy go z ról komediowych i tak nam będzie się przede wszystkim kojarzył, ale w Teatrze Polskiego Radia grał role dramatyczne, w których był równie znakomity, jak w tych śmiesznych - powiedział w audycji "Cztery pory roku" Janusz Kukuła. Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat. 
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Gołas KULTURA FILM kino TEATR

Nie żyje Wiesław Gołas. Prezydent: swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów

Prezydent Andrzej Duda wspomina Wiesława Gołasa, zmarłego dziś aktora filmowego, teatralnego i kabaretowego. "Odszedł Wiesław Gołas. Znakomity aktor teatralny i filmowy. Legenda sceny kabaretowej. Swoimi kreacjami wzruszał i śmieszył pokolenia widzów. Wielka strata i smutek." - napisał na twitterze prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA TEATR FILM aktor Wiesław Gołas prezydent Andrzej Duda śmierć

"Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa". Piotr Gliński żegna aktora

Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński napisał, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa, znakomitego aktora, którego wiele ról na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a przy tym patriotę ze wspaniałą kartą walki w Szarych Szeregach.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński śmierć POLSKA aktor FILM kino TEATR KULTURA Wiesław Gołas