Festiwal Kwartesencja. Michał Pepol: lubię napięcie między klasyką a nieklasyką

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2023 11:40
W poniedziałek (4.12) rozpoczął się 19. Festiwal Kwartesencja, którego współorganizatorem jest radiowa Dwójka. - Marzyłem o tym, żeby zagrać kwartety Brahmsa, bo dawno ich nie graliśmy. I od nich zaczniemy. Z kolei drugi koncert przyniesie rzeczy, których w ogóle nie graliśmy, a chcieliśmy zagrać. W taki właśnie sposób zbudowaliśmy tegoroczny program - mówił w Dwójce Michał Pepol z Royal String Quartet.
Michał Pepol (na zdjęciu) współtworzy Royal String Quartet - zespół, który od 2004 r. zaangażowany jest w organizację Festiwalu Kwartesencja
Michał Pepol (na zdjęciu) współtworzy Royal String Quartet - zespół, który od 2004 r. zaangażowany jest w organizację Festiwalu KwartesencjaFoto: Bernd Thissen/PAP/DPA
  • Organizowany od 2004 roku Festiwal Kwartesencja to okazja do przypomnienia sobie lub poznania znanych i mniej znanych, ale zawsze ważnych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat oraz ponadczasowych arcydzieł literatury kameralnej. 
  • Twórcy wydarzenia, zespół Royal String Quartet, grają muzykę najnowszą, ale nie zapominają o historii – mają w repertuarze całą klasyczną literaturę kwartetową.
  • Podczas transmitowanej w radiowej Dwójce inauguracji zabrzmiały kwartety smyczkowe Johannesa Brahmsa. 

Na tegoroczny Festiwal Kwartesencja złożą się dwa koncerty. Pierwszy z nich odbył się 4 grudnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W programie znalazły się Kwartet smyczkowy c-moll i Kwartet smyczkowy a-moll Johannesa Brahmsa.

Kwartesencja - po 19 latach w końcu czas na Brahmsa

- To siedziało w nas już od bardzo dawna, bo tymi kwartetami zajmowaliśmy się wiele lat wstecz, tylko jakoś nigdy tak się nie trafiło, żebyśmy mogli je zagrać. Stwierdziliśmy więc, że koniecznie trzeba to zrobić w tym roku - wyznała w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Izabella Szałaj-Zimak.

Poza dwoma wymienionymi kwartetami smyczkowymi Brahms skomponował ich o wiele więcej, tyle że... nie został po nich żaden ślad. - Ciągle nie był z nich zadowolony i po prostu je niszczył. Jestem bardzo ciekaw, jak one brzmiały, bo nie wierzę, że były niedobre, tylko - jak wiadomo - artyści są bezwzględni wobec swoich potrzeb i nie ma tam miejsca na kompromisy. Albo jest to zrobione tak, jak miało być zrobione, albo trzeba to zrobić jeszcze raz - przekonywał wiolonczelista Michał Pepol.


Posłuchaj
14:29 Poranek Dwójki szałaj zimak pepol 4.12.2023.mp3 Izabella Szałaj-Zimak i Michał Pepol o 19. Festiwalu Kwartesencja (Poranek Dwójki) 

Kwartesencja to od momentu powstania w 2004 roku nie tylko esencja najpiękniejszego, bo kameralnie intymnego muzykowania, lecz także odpowiedź na pytania o to, jak brzmi współczesny świat. To znakomita okazja do przypomnienia sobie lub poznania znanych i mniej znanych, ale zawsze ważnych dzieł ostatnich kilkudziesięciu lat, oraz ponadczasowych arcydzieł literatury kameralnej. To także możliwość przejrzenia się w dźwiękowym zwierciadle, które stawiają przed nami muzycy Royal String Quartet i zaproszeni przez nich goście.

Drugi z zaplanowanych w tym roku koncertów odbędzie się 6 grudnia w Studiu im. W. Lutosławskiego. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Współorganizatorem festiwalu jest Program 2 Polskiego Radia. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Izabella Szałaj-Zimak i Michał Pepol (Royal String Quartet)

Data emisji: 4.12.2023

Godz. emisji: 8.35

pg

Czytaj także

Mozart i Royal String Quartet, czyli muzyczna hybryda [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2022 19:30
- Przygotowaliśmy nietypowy utwór, złożony z czterech części różnych kwartetów Mozarta - zapowiadali muzycy Royal String Quartet. Efekt artystycznej konfrontacji kameralistów z twórczością Mozarta poznaliśmy w "Miejscówce z Dwójką". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Szałaj-Zimak i Elwira Przybyłowska: sukces Royal String Quartet to wynik determinacji

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2023 11:00
- Kwartet od początku był tym, co chcieliśmy robić. Do naszego sukcesu przyczyniły się rozmaite kursy, w których uczestniczyliśmy jeszcze na etapie studiów, zarówno te polskie, jak i zagraniczne. Dużo ćwiczyliśmy i porównywaliśmy się do rówieśników z całego świata - mówiły w Dwójce skrzypaczki Royal String Quartet Izabella Szałaj-Zimak i Elwira Przybyłowska. 
rozwiń zwiń