Arek Skolik: płyty koncertowe prezentują sedno grania jazzu

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2024 10:00
- Kocham tradycję i standardy za ramy. Obecnie młodzi grają standard "na siedem", "na dziewięć", czyli w bardzo poważnych podziałach rytmicznych. Ja kocham to "cztery-czwarte" i wolne metra, cały czas pogłębiam swą wiedzę. Muzyka ma łagodzić obyczaje, słuchacz w klubie ma odpocząć. Ważny jest odbiór energii tu i teraz - mówił w Dwójce perkusista Arek Skolik.
Arek Skolik podczas koncertu w cyklu Jazz.PL w studiu S-3 Polskiego Radia
Arek Skolik podczas koncertu w cyklu "Jazz.PL" w studiu S-3 Polskiego Radia Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • Gościem "Poranka Dwójki" był jeden z czołowych perkusistów jazzowych, kompozytor i aranżer - Arek Skolik.
  • Okazją do rozmowy są dwie koncertowe płyty: Arek Skolik Quartet - "Jazz Night Vol. 1" (premiera w ten piątek, 2 lutego) oraz Ed Cherry/Arek Skolik Project + "Live At Metrum Jazz Club". 

Arek Skolik - miłośnik jazzowej tradycji

Arek Skolik mówił o swojej nieprzemijającej miłości do swingu. - Jestem pozytywnym wariatem, który cały czas ciągnie ten wózek. Zaczynałem od free jazzu, wtedy pasjonował mnie Ornette Coleman. Z biegiem lat pogłębiałem tajniki i odkrywałem tzw. walking, czyli chodzenie po talerzu perkusji. Młodzi odbierają jazz bardziej nowocześnie, co oczywiście popieram. Każdy ma prawo do swojego przekazu, a słuchacz przychodzi na koncerty, słucha, wybiera - podkreślił.

Muzyka ma łagodzić obyczaje

- Kocham tradycję i standardy za ramy. Obecnie młodzi grają standard "na siedem", "na dziewięć", czyli w bardzo poważnych podziałach rytmicznych. Ja kocham to "cztery-czwarte" i wolne metra, cały czas pogłębiam swą wiedzę. Muzyka ma łagodzić obyczaje, słuchacz w klubie ma odpocząć. Ważny jest odbiór energii tu i teraz. Amerykanie potrafią grać nowocześnie, ale każdy z nich ma wielki zasób wiedzy o swingu i jazzie - zaznaczył rozmówca Rocha Sicińskiego.

Czytaj też:

Ed Cherry - gitarzysta wyjątkowy

Gitarzysta Ed Cherry jest dla Arka Skolika postacią wyjątkową. - To już siódma nasza trasa koncertowa. Pierwszy skład to było trio z basistą Adamem Kowalewskim, ukazała się wówczas płyta. Ed mieszka na Bronksie i tam można go zobaczyć w klubach. Standardy gra z niepowtarzalnym soundem, techniką i doświadczeniem - zaznaczył perkusista.

Ed Cherry/Arek Skolik Project + "Live At Metrum Jazz Club"

Arek Skolik mówił o koncertowych płytach. - Świetny pianista Tomasz Białowolski ma znakomite ucho, ustawia mikrofony, wciska recording i wszystko światowo brzmi. Zaproponował, że przyjedzie do Metrum Jazz Club do Bielska-Białej na nasz ostatni koncert i to nagra. Udało się to wydać, z czego bardzo się cieszę - powiedział.

[Tomasz Białowolski - You Tube]

Arek Skolik Quartet - "Jazz Night Vol. 1"

- Na tym albumie również grają moi wspaniali koledzy: Maciej Kitajewski, kontrabasista młodego pokolenia, i światowy trębacz Paweł Palcowski. Ed usłyszał go pierwszy raz i powiedział: musisz przyjechać do Nowego Jorku, żeby zobaczyli, jak się tutaj też gra. Tomasz Białowolski na fortepianie również jest w tym kwartecie, graliśmy w małym miejscu w Gliwicach, które nazywa się "Loopa". To było jakieś dwa lata, posłuchałem tego nagrania i stwierdziłem, że jest doskonałe. Po co mam wchodzić do studia, męczyć się, a tu mamy samo sedno. Mam nadzieję, że miłośnicy będą mieć frajdę - stwierdził Arek Skolik.

Posłuchaj
16:25 2024_02_02 09_31_14_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Arek Skolik: płyty koncertowe prezentują sedno grania jazzu (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Arek Skolik (jeden z czołowych perkusistów jazzowych, kompozytor i aranżer)

Data emisji: 2.02.2024

Godzina emisji: 9.30

mo/pr/kormp

Czytaj także

Zbigniew Lewandowski: entuzjazmu wciąż mi nie brakuje

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2023 18:00
- W moim muzycznym życiu na początku były skrzypce, a potem akordeon, gitara, śpiew, zacząłem już wtedy tworzyć swoje zespoły. Zmieniając już któregoś z rzędu perkusistę, powiedziałem: "dość, siadam sam" - mówił w Dwójce perkusista Zbigniew Lewandowski, którego zespół wystąpi w cyklu "Jazz.PL" już w najbliższy piątek, 17 lutego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Amalgamation". Tomasz Sowiński powraca z nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2023 07:00
Gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych" był perkusista Tomasz Sowiński, z którym rozmawialiśmy o płycie "Amalgamation" nagranej wspólnie z saksofonistą Maciejem Sikałą.
rozwiń zwiń