Agnieszka Iwańska o filmie "Ula": czułam, że muszę opowiedzieć tę historię

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 11:34
- Ulę poznałam jako dziennikarka, prowadząc program "Jazda kuturalna" w telewizyjnej Dwójce. Mogę powiedzieć, że zapałałyśmy do siebie uczuciem tak głębokim, że od 25 lat się przyjaźnimy - mówiła w "Poranku Dwójki" Agnieszka Iwańska, reżyserka filmu dokumentalnego o Urszuli Dudziak. Jej debiutancka "Ula" jest nominowana do Polskich Nagród Filmowych "Orły".
Agnieszka Iwańska i Urszula Dudziak, czyli reżyserka i bohaterka filmu Ula
Agnieszka Iwańska i Urszula Dudziak, czyli reżyserka i bohaterka filmu "Ula"Foto: materiały prom./Krakowski Festiwal Filmowy
  • "Ula" to barwny filmowy portret najsłynniejszej polskiej wokalistki jazzowej Urszuli Dudziak.
  • Obraz w reżyserii Agnieszki Iwańskiej został nagrodzony Złotym Hejnałem w międzynarodowym konkursie dokumentów muzycznych w ramach 63. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
  • W czwartek (1.02) "Ula" zaprezentowana zostanie w warszawskim kinie Iluzjon w ramach Festiwalu Orłów, czyli przeglądu wszystkich tytułów nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej "Orły".

Reżyserka przyznaje, że życie Urszuli Dudziak fascynowało ją od zawsze. W pewnym momencie postanowiła coś z tym zrobić i tak powstał tekst "Życie to nie grzech" dla warszawskiego Teatru Polonia.

Urszula Dudziak zaraża optymizmem

- Pani Krystyna Janda była zachwycona, bo to była zachwycająca Ula i zachwycające życie, w tonie Shirley Valentine. Bo taka jest chyba trochę filozofia Uli, którą nas zaraża. To znaczy: nie przejmujemy się porażką, idziemy w podskokach do przodu - tłumaczyła Agnieszka Iwańska.

Tamten projekt nie doczekał się realizacji, ale dla gościa Dwójki było jasne, że życie Urszuli Dudziak to historia, którą trzeba opowiedzieć. Dokument "Ula" jest jej filmowym debiutem.

"Jestem dowodem, że marzenia są bez daty przydatności do spożycia"

- Ponieważ jestem już panią w średnim wieku, pozwalam sobie na okazywanie entuzjazmu w każdej sytuacji. Jestem przeszczęśliwa i zawsze mówię, że marzenia nie mają daty przydatności do spożycia i że jestem tego dowodem - podkreślała Agnieszka Iwańska.

Dziennikarka, prawniczka i komentatorka sportowa specjalizująca się w... łyżwiarstwie figurowym sama przyznaje, że wokół filmu kręciła się od zawsze. - Od pierwszych DKF-ów opolskich, od ucieczek ze studiów prawniczych na Żurawią, gdzie kiedyś był Iluzjon Filmoteki Narodowej, przez ucieczki z radia na kursy scenariopisarstwa, potem jako prawnik na warsztaty w szkole filmowej Andrzeja Wajdy, aż w końcu ktoś powiedział: zrób w końcu ten film! - śmiała się.

Urszula Dudziak dzieli się swoim życiem

Dokument "Ula" wzbogacony jest o unikatowe archiwa, które ogląda się ze współczesnym komentarzem Urszuli Dudziak.

- Pokazują one Ulę jako dziewczynę pełną uroku osobistego, wdzięku, naturalności. Gdy spotykamy ją dzisiaj i jesteśmy zafascynowani jej osobowością, to mamy teraz okazję zobaczyć, że ona taką dziewczyną była od zawsze - stwierdziła Agnieszka Iwańska.

Posłuchaj
12:18 Poranek Dwójki iwańska 1.02.2024.mp3 Rozmowa z Agnieszką Iwańską, reżyserką filmu dokumentalnego "Ula" (Poranek Dwójki) 

W czwartek (1.02) jej film zostanie zaprezentowany w warszawskim kinie Iluzjon w ramach Festiwalu Orłów, czyli przeglądu wszystkich tytułów nominowanych do Polskiej Nagrody Filmowej "Orły".

"ULA" - ZOBACZ ZWIASTUN:

[źródło: KrakowFilmFestival/YouTube]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Agnieszka Iwańska (reżyserka filmu "Ula")

Data emisji: 1.02.2024

Godz. emisji: 9.30

pg/aw/wmkor


Czytaj także

Urszula Dudziak: początki były w Zielonej Górze i to na zawsze zostanie w sercu

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2020 08:51
- Po raz pierwszy słyszałam jazz w Zielonej Górze mając 14-15 lat. Mój brat powiedział wtedy: koniec! Teraz słuchamy jazzu - opowiadała w audycji "Dwójka na miejscu" Urszula Dudziak, jak sama siebie określa, zielonogórzanka. Artystka w Zielonej Górze spędziła ważne lata swego życia - tu zdała maturę, tu przeżyła pierwszą miłość i tu zaczęła się jej przygoda z muzyką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urszula Dudziak kończy 80 lat. "Muzyka mnie uskrzydla"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2023 12:32
Urszula Dudziak - piosenkarka jazzowa, kompozytorka i autorka tekstów - urodziła się 22 października 1943 roku. Postrzegana jest jako osoba niezwykle pozytywna i radosna. - To jest stan mojego umysłu. Wszystkim to polecam - powiedziała artystka w rozmowie z Marcinem Kusym.
rozwiń zwiń