Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 12:04
- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Bunkier Sztuki w Krakowie znów otwarty po trzech latach remontu
Bunkier Sztuki w Krakowie znów otwarty po trzech latach remontuFoto: materiały promocyjne
  • Po trzech latach remontu Bunkier Sztuki w Krakowie ponownie rozpocznie działalność.
  • Nową dyrektor instytucji będzie Delfina Jałowik, historyczka sztuki związana wcześniej m.in. z krakowskim MOCAK-iem.
  • Pierwsza wystawa "Daj mi wszystko" zostanie otwarta już w najbliższy czwartek (29.02).

Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie, wcześniej przez wiele lat była związana z inną ważną krakowską instytucją - MOCAK-iem. Jak przekonywała w "Poranku Dwójki", Bunkier powinien sobie znaleźć nowe miejsce w krajobrazie instytucji, które prezentują sztuki wizualne, w szczególności sztukę współczesną.

Spotkajmy się w Bunkrze Sztuki

- MOCAK jako muzeum ma całkiem inną misję jako instytucja. Według mnie to właśnie Bunkier powinien być tym żywym ośrodkiem sztuki, który reaguje na problemy współczesności, na to, co się dzieje. Być żywym też w tym ujęciu, że powinien być miejscem spotkań, które się tam będą odbywały. Spotkań wokół sztuki, spotkań wokół książek, spotkań wokół wielu dziedzin związanych ze sztukami wizualnymi - wymieniała Delfina Jałowik.

Jak sprecyzowała, chodzi zarówno o malarstwo, rzeźbę czy rysunek, ale  również np. o performance. - Mam nadzieję, że na to wszystko będzie miejsce w Bunkrze Sztuki - podkreśliła nowa dyrektor instytucji.

"Daj mi wszystko" - mocne otwarcie

Swoje podwoje, po trzech latach remontu, Bunkier Sztuki otworzy przed gośćmi ponownie już 29 lutego. Na początek - wystawa "Daj mi wszystko" prezentująca część kolekcji Andrzeja i Teresy Starmachów podarowanej m.in. tej krakowskiej instytucji.


Posłuchaj
15:55 Poranek Dwójki jałowik 28.02.2024.mp3 Rozmowa z Delfiną Jałowik, nową dyrektor Bunkra Sztuki w Krakowie (Poranek Dwójki) 

Nowa ekspozycja zapełni trzy piętra budynku. Jedna z sal oddana zostanie monumentalnej instalacji Magdaleny Abakanowicz "Gry wojenne". W innej znajdą się np. projekty teatralne Jerzego Nowosielskiego.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Delfina Jałowik (historyczka sztuki, nowa dyrektor Bunkra Sztuki w Krakowie)

Data emisji: 28.02.2024

Godz. emisji: 9.30

mo/pg/mpkor

Czytaj także

"Nowa ekspresja" w toruńskim CSW: największa wystawa polskich "dzikich" artystów lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 18:55
W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej otwarto wystawę pt. "Nowa ekspresja" prezentującą twórczość wybitnych artystów z kręgu niezależnej sztuki lat 80. XX w., tzw. Nowych dzikich. Na wystawie można zobaczyć dzieła m.in. Sylwestra Ambroziaka, Waldemar Fydrycha "Majora", Zdzisława Nitki, Leona Tarasewicza, Zbigniewa Macieja Dowgiałły, artystów Łodzi Kaliskiej czy z kręgu Pomarańczowej Alternatywy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Widzenie jest moim zawodem". Franciszek Starowieyski o malarstwie, pięknie i ślepocie

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2024 05:50
– Świat widzialny jest podstawą, wielkie harmonie widzialnego świata są podstawą. A ten świat nigdy nie jest na słowa. Nie ma słownych odpowiedzi na dywagacje, czym jest piękno – mówił Franciszek Starowieyski w Polskim Radiu.
rozwiń zwiń