Dwójka kończy 87 lat. Katarzyna Dąbrowska: radio to wspaniały poligon dla wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 15:00
- Moja przygoda z Dwójką to jakieś dziecięce czasy, to po prostu słuchanie radia. Słuchowiska towarzyszyły mi również jako dziecku. Radio to jest wspaniały poligon dla wyobraźni - mówiła w Dwójce aktorka Katarzyna Dąbrowska, która w dniu urodzin stacji wraz z Pawłem Siwkiem poprowadziła poranne pasmo.
Paweł Siwek i Katarzyna Dąbrowska poprowadzili urodzinowe wydanie Poranka Dwójki
Paweł Siwek i Katarzyna Dąbrowska poprowadzili urodzinowe wydanie "Poranka Dwójki"Foto: Krzysztof Świeżak/Polskie Radio
  • W dniu 87. urodzin Dwójki zaprosiliśmy Państwa na specjalne wydanie "Poranka Dwójki".
  • Przez ostatnią godzinę, od 9.00 do 10.00, program prowadzili wspólnie Paweł Siwek i aktorka Katarzyna Dąbrowska, która odpowiadała również za dobór muzyki.
  • Na naszą antenę dzwonili także słuchacze, którzy składali nam życzenia i dzielili się wspomnieniami związanymi z radiową Dwójką.

Katarzyna Dąbrowska i jej muzyczne wybory

Aktorka Katarzyna Dąbrowska odpowiedzialna była nie tylko za współprowadzenie urodzinowej audycji, ale także za jej oprawę muzyczną.

- Wybrałam utwory, które są mi bliskie, które dobrze mi się kojarzą, przypominają jakiś etap mojego życia albo to, co ostatnio robiłam, czego doświadczałam. Mam nadzieję, że będziecie państwo usatysfakcjonowani. Chociaż muszę powiedzieć, że to też było zadanie, które zdjęło mi sen z powiek na chwilę - żeby przygotować tę playlistę tak, by słuchacze Dwójki byli zadowoleni i żeby to się jednak wpisało w tę antenę - mówiła.

Muzycznie program rozpoczął się od utworu w wykonaniu amerykańskiej wokalistki jazzowej Elli Fitzgerald, która - jak się okazało - jest jedną z ulubionych artystek Pawła Siwka oraz realizatorki audycji Magdaleny Wojtulanis.

Czytaj także:

Dzieciństwo z radiem w tle

Dla Katarzyny Dąbrowskiej prowadzenie "Poranka Dwójki" było niecodziennym doświadczeniem, jednak aktorka już od dawna jest związana z Polskim Radiem, pracując przy słuchowiskach.

- Początki słuchowisk Dwójki to jakiś 2007 lub 2008 rok. To początki mojej zawodowej współpracy, ale moja przygoda z Dwójką to jakieś dziecięce czasy, to po prostu słuchanie radia. Słuchowiska towarzyszyły mi również jako dziecku. Radio to jest wspaniały poligon dla wyobraźni - podsumowała aktorka.

W audycji wzięli udział również nasi słuchacze, którzy rozwiązywali muzyczną zagadkę, a także składali nam życzenia urodzinowe i opowiadali o swoich przeżyciach związanych ze słuchaniem Dwójki.

Historia Programu 2

Początek dzisiejszemu Programowi 2 Polskiego Radia dała rozgłośnia Warszawa II i to od jej powstania w 1937 roku liczymy historię naszej anteny. Rozgłośni początkowo można było słuchać na obszarze stolicy i województwa warszawskiego, ale już w 1939 zasięg Warszawy II obejmował połowę kraju.

Sygnałem Warszawy II były pierwsze takty "Poloneza A-dur" Fryderyka Chopina. Wcześniej melodia ta pełniła funkcję sygnału Warszawy I, jednak ten został zamieniony po śmierci marszałka Piłsudskiego w roku 1935 na takty z pieśni legionistów "My, Pierwsza Brygada".

Czytaj także: Od Warszawy II do Programu 2 Polskiego Radia. Tak zmieniała się radiowa Dwójka

Posłuchaj
53:09 Dwojka_Poranek_Dwojki_2024_03_01-09-07-05.mp3 Dwójka kończy 87 lat. Katarzyna Dąbrowska: radio to wspaniały poligon dla wyobraźni (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzili: Katarzyna Dąbrowska i Paweł Siwek

Data emisji: 1.03.2024

Godzina emisji: 9.07

mgc/mo

wmkor

Czytaj także

Jarosław Tumidajski: w Teatrze Polskiego Radia spotykamy się z obsadami marzeń

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 11:45
- Dla ludzi, którzy pracują w teatrze radiowym, to jest wyjątkowe, żeby mieć zwrot od słuchacza. Przy okazji tego święta możemy się spotkać i usłyszeć państwa opinie - mówiła aktorka Katarzyna Dąbrowska, gość plenerowego studia Dwójki podczas XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Dąbrowska w serialu na podstawie prozy Remigiusza Mroza

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 11:11
- To dla mnie emocjonująca jesień. Światło dzienne właśnie ujrzał serial, którym byłam pochłonięta na początku tego roku. Jest to "Wotum nieufności", political fiction oparte na prozie Remigiusza Mroza - mówiła w "Poranku Dwójki" aktorka Katarzyna Dąbrowska.
rozwiń zwiń