87. urodziny Dwójki - jeden dzień z życia anteny [REPORTAŻ]

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 10:49
Z okazji 87. urodzin Dwójki zapraszamy na niecodzienny reportaż - za kulisy pracy w naszych redakcjach, studiach nagraniowych i studiu emisyjnym.
W reportażu z okazji 87. urodzin Dwójki usłyszeliśmy między innymi, jak brzmi nasz program z perspektywy reżyserki
W reportażu z okazji 87. urodzin Dwójki usłyszeliśmy między innymi, jak brzmi nasz program z perspektywy reżyserkiFoto: Krzysztof Świeżak/PR
  • 1 marca 1937 roku powstała radiostacja Warszawa II. Od tej chwili odliczamy kolejne lata istnienia Programu 2 Polskiego Radia.
  • Z okazji 87. urodzin powstał niecodzienny reportaż - subiektywny przewodnik po Dwójkowych studiach, pokojach i korytarzach, a przede wszystkim spotkanie z radiowcami podczas ich pracy.
  • - Na trasę, którą pokonuję codziennie, pewnego dnia wzięłam ze sobą mikrofon - mówi autorka audycji Justyna Piernik.

W reportażu usłyszeliśmy, jak brzmi nasz program z perspektywy reżyserki, spotkaliśmy się z autorami, gośćmi, wydawcami i realizatorami audycji, w skrócie - zajrzeliśmy za kulisy jednego dnia z życia Dwójki...

87 lat radiowej Dwójki

1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.

ZOBACZ TAKŻE: 87. urodziny Dwójki - koncerty, słuchowisko, goście.

Pracą rozgłośni Warszawy II kierował Zenon Kosidowski - pisarz, eseista i poeta. Stacja początkowo nadawała około pięciu godzin dziennie - emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.

Długa tradycja słuchowisk

Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda - przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy).

Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia, co należy podkreślić, specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni, nad czym czuwał Witold Hulewicz, który kierował działem literackim Polskiego Radia w Warszawie.

Posłuchaj
31:35 2024_02_29 21_29_17_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Jeden dzień z życia Dwójki - przewodnik subiektywny (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Stefana Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.

Po wojnie drugi ogólnopolski program Polskiego Radia został uruchomiony 3 października 1949 roku. Obecnie Dwójka jest największą w Polsce radiową filharmonią, cenionym źródłem informacji kulturalnych i teatrem wyobraźni o różnorodnym, bogatym repertuarze. 

***

Tytuł audycji: "Bez fikcji" w "Rozmowach po zmroku"

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 29.02.2024

Godz. emisji: 21.30

pg/mo/mpkor

Czytaj także

Słuchowisko "Twarz Napoleona". Krzysztof Gosztyła: przede wszystkim patrzyłem na człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 19:00
- Autorka bawiła się faktami historycznymi, to scenariusz bardzo wysokiej próby. Różne subtelności i zabawy literackie Moniki Milewskiej będą bardzo czytelne dla słuchaczy Dwójki, to są dobre żarty. W tej historii pojawiają się różne żartobliwe motywy polskie, które z pewnością da się wyłuskać - mówił reżyser Dariusz Błaszczyk o premierze słuchowiska "Twarz Napoleona".
rozwiń zwiń
Czytaj także

87. urodziny radiowej Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 22:00
Recitale Erica Guo z Żelazowej Woli i Filharmonii Narodowej, koncert Lilianny Stawarz i Marcina Zdunika w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana, koncert jazzowy Marcin Wasilewski Trio ze Studia S-3, premierowe słuchowisko to kilka z szeregu propozycji, które Program 2 Polskiego Radia przygotował z okazji 87. urodzin, które wypadają 1 marca.
rozwiń zwiń